خانه » Blog » صنایع چوب » چوب » انواع چوب » معرفی انواع چوب و درخت , عکس انواع چوب

تصویر انواع چوب با معرفی درخت و ویژگی های چوب

درباره چوب و انواع چوب

چوب چگونه تهیه می شود؟ و کیفیت یک چوب به چه ویژگی هایی بستگی دارد ؟

آیا هر چوبی برای هر اقلیمی موثر است یا اینکه هر اقلیمی چوب مختص به خود را دارد .  از یکی از استادان قدیمی شنیدم که در هر اقلیمی چوب مناسب برای آن اقلیم رشد می کند .

مثلا برای شمال ایران کاج  ، چوب کاج بدلیل قیمت و ابعاد مناسب در ایران بیشترین مصرف را دارد . این چوب تمام قوانین معماری را در ایران شکست داد بطوری که مهندسان و انبوه سازان برای هرجا که اسم چوب می آید این چوب را استفاده می کنند .

عکس لمیه چوب کاج ، تیرچه و دیوارکوب ، سقف کاذب عکس لمیه چوب کاج ، تیرچه و دیوارکوب ، سقف کاذب
عکس لمیه چوب کاج ، تیرچه و دیوارکوب ، سقف کاذب

در تهران چنار ، گردو

یزد و کویر یزد  : بدلیل خشک بودن ، آهکی و نمکی بودن زمین رشد درختان در این منطقه بسیار کم است به همین جهت همیشه بهترین چوبهای جهان به این مناطق وارد می شد . مثل زمان ساخت تخت جمشید .

نامحالت ظاهريخواص مكانيكيخواص فنيمورد مصرف
راش_سفيد مايل به صورتي_قابليت تورق كم
_قابليت خمش كم 
_كار با آن آسان
_مقاومت در برابر قارچها كم
_كنده كاري و مبل سازي،روكش و تخته چند لا
ون_سفيد صدفي مايل به صورتي_قابليت تورق متوسط _قابليت ارتجاع خوب_كار با آن آسان
_ خوب برق ميشود
_مبل سازي
_اربابه سازي
نارون_چوب جوان، سفيد و زرد رنگ
_چوب پير قهوه اي مايل به قرمز
_قابليت تورق كم
_ قابليت خمش زياد
_كار با آن آسان
_چوب پير مقاوم در برابر عوامل مخرب
_مبل سازي و خراطي _نجاري ساختمان
بلوط_قهوه اي
_قسمت مركزي منظم
_ لكه هاي بزرگ
_قابليت تورق متوسط_كاربا آن نسبتاً
_ مقاوم در برابر عوامل مخرب 
_مبل سازي
_ پاركت
_ بشكه سازي
شاه بلوط_ قهوه اي مايل به زرد
_ رشته مركزي نامنظم
_قابليت تورق زياد_كار با آن آسان
_ مقاوم در برابر قارچها و حشرات
_مبل سازي
_ پاركت
_ بشكه سازي
نمدار يا زيزفون_زرد كم رنگ يا صورتي_قابليت تورق كم
_قابليت خمش و الاستيكي چوب
_كار با آن آسان
_ ميخ كاري آسان
_منبت كاري و مبل سازي
_ اسباب بازي سازي و خراطي
گردو_خاكستري كم رنگ يا قهوه اي_قابليت تورق كم
_ قابليت ارتجاع كم
_ مقاومت در برابر ضربه متوسط
_كار با آن آسان حساسيت در مقابل كرم چوب خوار_مبل ساي
_خراطي
_ مدل سازي
افرا_سفيد مايل به زرد يا صورتي_ قابليت تورق كم
_ قابليت ارتجا ع كم
_كار با آن آسان _حساسيت در مقابل كرم خوردگي_مبل ساي
_خراطي
_ مدل سازي
چنار_سرخ مايل به قهوه اي_قابليت تورق كم
_ مقاوت در برابر ضربه كم
_ مقاومت در برابر فشار زياد
_كار با آسان _حساسيت در مقابل كرم خوردگي_ارابه سازي
_ ملزومات چوبي
كاج ايراني_سفيد تا زرد يا قرمز و قهوه اي روشن_قابليت تورق زياد_كار با آن خيلي آسان
_ مقاومت در مقابل عوامل مخرب 
_كلاف مبل سازي و آشپزخانه
_  كاغذ سازي
توسكا_صورتي سرخ تا قرمز روشن_قابليت تورق خوب
_ شكننده ولي كمي حالت الاستيسيته دارد
_كار با آن اسان_ به آساني شكاف ميخورد و خوب رنگ ميشود_جعبه سازي
_ خانه هاي چوبي

چوبهایی مانند راش ، ملچ ، چنار ، گردو ، توت و … از جنگلهای داخلی تهیه می گردند ولی چوب کاج روسی از کشور روسیه که در شمال کشور ایران قرار دارد تهیه می گردد.

چوب روسی از درخت کاج بوده که در جنگلهای روسیه بریده می شود و بعد به کارخانه برده شده و به ابعاد مختلفی برش داده می شود و به صورت پالت بسته بندی می گردد و به کشورهای مختلف صادر می شود.

لمبه چوب کاج روسی
لمبه چوب کاج روسی

موقع قطع درختان در روسیه از اردیبهشت ماه شروع می شود و تا شهریور ادامه دارد و این بدان علت است که در مابقی سال جنگلهای روسیه یخبندان است و افراد قادر به کار کردن در جنگلها نیستند.

چوب راش

ساخت درب و دکوراسیون منزل , میز تحریر کلاسیک , نمونه کار دکوراسیون چوبی
درب و پنجره چوب راش , چهارچوب , قیمت درب و پنجره چوبی , پنجره چوبی قدیمی , پنجره چوبی مدرن

چوب راش : 

دارای درون نامشخص و به رنگ کرم مایل به قرمز است. چوب راش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچهاست. بعضی از انواع چوب راش به مصرف کارخانجات روکش و تخته لایه می رسد و برخی نیز برای تهیه مبلمان به کار برده می شود.

قیمت چوب راش

چوب توسکا

انواع چوب , چوب درخت توسکا
انواع چوب , چوب درخت توسکا

چوب توسکا :

دارای درون نامشخص، رنگ کرم مایل به قرمز می باشد. توسکا چوبی نیمه سنگین تا سبک است که به دلیل پرداخت و رنگ پذیری ,  شکاف خوری و ابزار خوری خوب در صنعت مبلمان مصرف دارد ولی کم دوام بوده که البته در آب دوام قابل توجهی دارد. بیشترین میزان فروش را در بازار چوب فروشان پس از چوب راش را داراست که البته در حال حاضر مهمترین مورد مصرف آن تخته لایه سازی آن در برابر آب در ساختن بناهای آبی است.

قیمت انواع چوب

چوب افرا

دکوراسیون چوبی منزل 2019 , دانلود تصاویر دکوراسیون و معماری
چوب افرا

چوب افرا :

خانواده چوب افرا دارای گونه های مختلفی در ایران است از جمله میتوان افرا پلت، افرا شیردار و کیکم را نام برد. این گونه چوب درون نامشخص، چوب سفید مایل به کرم با درخشندگی کم و بیش صدفی دارد. افرا چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان و هم کشیدگی کم می باشد که باعث شده است تا در صنعت مبلمان و روکش گیری جایگاه ویژه ای داشته باشد.

چوب گردو

عکسی که مشاهده می کنید از گونه گردو امریکایی است

دکوراسیون چوب گردو
دکوراسیون چوب گردو

چوب گردو چوبی ریز بافت، به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای تیره و دارای نقوش زیبا و نسبتاً با دوام است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت و در مقابل فشار، خمش و کشش مقاوم است. از چوب گردو بیشتر در کارهای هنری و تزیینی، تهیه روکش،خراطی ساخت مبلمان، ساخت آلات موسیقی، قنداق تفنگ، مجسمه سازی، منبت کاری و معرقکاری استفاده می شود.

چوب چنار

درخت چنار آریزونا درخت چنار آریزونا
درخت چنار آریزونا

چوب چنار :

چوبی به رنگ سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه ای است که لکه های قهوه ای صدفی ( پر مگس ی ) دارد . چوب چنار نیمه سخت و سنگین و با دوام بوده که از آن برای ساخت دربهای اماکن متبرکه، دسته ابزار، صندلی، غربال، صندوق استفاده می شود. بیشترین مصرف برای درب های گره چینی و ارسی سازی در اقلیم گرم و خشک ( تهران ، یزد ) مقایسه چوب چنار 

نقش چوب چنار ، چوب چنار در دکوراسیون سنتی
نقش چوب چنار ، چوب چنار در دکوراسیون سنتی

چوب بلوط

عکسی که مشاهده می‌کنید چوب بلوط سفید است که سند بلاست و کهنه کاری شده است . در سال 1398 چوب بلوط سفید در ایران بسیار نایاب شده است .

بلوط سفید
بلوط سفید

بلوط چوبی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره، درشت بافت و با دوام است. این چوب نسبتاً نیمه سخت و نیمه سنگین تا سنگین است و در برابر سایش مقاومت زیادی دارد و بهترین چوب برای پارکت، ساخت مبلمان تهیه روکش، تراورس راه آهن،مدل سازی است.

چوب تبریزی

چوب صنوبر , چوب سفید یا تبریزی در ساخت نردبان چوبی , تیر و تیرچه چوبی ساختمانی بسیار مصرف دارد .

انواع مختلف چوب و کاربرد آن ها
چوب اسپن , صنوبر , چوب تبریزی

چوب تبریزی به رنگ سفید تا کرم روشن است و اغلب لکه های سیاه رنگ و یا قهوه ای دارد. این چوب نسبتاً نرم، سبک که دوام زیادی ندارد و کار با آن آسان است. از چوب تبریزی برای کاغذ سازی، کبریت سازی، جعبه سازی و ادوات کشاورزی استفاده می شود.

چوب ممرز

چوب ممرز
چوب ممرز

چوب ممرز :

چوب ممرز ریز بافت به رنگ سفید تاسفید مایل به کرم و سخت و نیمه سنگین است . این چوب در مقابل ضربه و سایش مقاومت دارد و در کاغذ سازی، تولید تخته خرده چوب ، تخته فیبر، واگن سازی، دسته ابزار، چوبهای تونلی از آن استفاده می شود.

چوب روس

کاج روسی

لمبه چوب کاج روسیه ، دیوارکوب و سقف کاذب صنوبر ، چوب راش ، چوب گردو ، بلوط ، سپیدار ، سرو ، توسکا قرمز ، و .. لمبه، قرنیز، دیوارکوب، چوب نراد (روسی ارائه دهنده انواع محصولات چوبی ، تخته روسی ... روسی لمبه چوبی تهران لمبه کوبی و نصب چوب بر روی دیواره و سقف ، سقف کاذب با چوب و لمبه
لمبه چوب کاج روسیه ، دیوارکوب و سقف کاذب

راش روسی

تخته خارجی - ترانزیت چوب از روسیه به ایران - چوب راش برش خورده از یک تنه درخت و بسته بندی بصورت رابند
تخته خارجی – ترانزیت چوب از روسیه به ایران – چوب راش برش خورده از یک تنه درخت و بسته بندی بصورت رابند , عکس انواع چوب

واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی می شود که شامل گونه هایی مانند نراد، نوئل و انواع کاجها می شود.

چوب نراد فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری صمغی، راست تار، سبک، وا کشیدگی و هم کشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی است ولی با وجود تمام مزایا به راحتی در مقابل قارچها دچار مرض لکه آبی یا لکه قرمز می شوند از استحکام آن می کاهد.

این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت ساختمان ها است. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالبا در صنایع مبلمان استفاده می شود.

چوب ماهگونی

چوب ماهگونی چوب ماهگونی
چوب ماهگونی

چوب ماهاگونی یا آکاژو به دو دسته آکاژوی آمریکایی و آفریقایی تقسیم میشوند که اغلب آکاژوی آفریقایی در بازار ایران یافت می شود. درون این چوب قرمز رنگ و برون چوب نازک سفید مایل به صورتی است. بافت یک دست و وجود پر مگسهای درخشان و براق که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی دارند از ویژگی‌های شاخص این چوب است. یکی از پرمصرف ترین چوب های دنیا برای تهیه روکش های قیمتی است. به دلیل هم کشیدگی و وا کشیدگی کم در هنگام خشک شدن کمتر دچار عیب می شود. ضربه پذیری خوب، پرداخت عالی،پیچ خوری و میخ خوری بالا از خصوصیات بارز این چوب است ولی رنگ پذیری و واکس خوری باید همراه با بتونه کاری انجام شود. در تهیه روکش و مبل‌سازی بیشترین مصرف را داراست. به دلیل ضربه پذیری و ضریب الاستیسیته بالا در تهیه قایق های بادبانی و تفریحی مناسب است.

چوب آکونه یا آکومه

چوب اکومه , چوب سخت آفریقایی
چوب اکومه , چوب سخت آفریقایی

یکی از با ارزش ترین چوب های جنگل گابن که در سواحل غرب آفریقای مرکزی وجود دارد .

چوب آکونه (گابون) به رنگ صورتی کم رنگ تا پر رنگ، سبک، نرم، ریز بافت و کم دوام بوده که به خوبی ورقه ورقه می شود. از این چوب برای تهیه کاغذ سازی، قایقهای سبک، و غیره استفاده می شود.  درباره چوب آکومه چوب گابن 

چوب ساج

چوب تیک یا ساج 
چوب تیک یا ساج

چوب ساج (تیک) چوبی است به رنگ قهوه ای طلایی تا قهوه ای پنج پر رنگ با خطهای سیاه که بسیار سنگین و با دوام است. این چوب در صنعت کشتی سازی، صنایع ظریف به خصوص خاتم کاری، ساخت ابزار آزمایشگاهی، روکش گیری و قسمتهای بیرونی و داخلی ساختمان موارد مصرف دارد.

چوب آبنوس

روکش چوب آبنوس
روکش آبنوس

چوب آبنوس به رنگهای مختلف زرد سفید تا قهوه ای و سیاه دیده می شود و انواع مختلفی مانند آبنوس سیاه، آبنوس مرمری یا مرمری آندامان آبنوس کاکی را شامل می شود. چوب آبنوس به دلیل سختی و استحکام بالا در ساخت وسایلی نظیر انواع مبلمان، میز و صندلی و پیانو مورد استفاده قرار میگیرد. چوب آبنوس

چوب افرای سیاه

چوب افرای سیاه با توجه به ویژگی های خاص و منحصر به فردی که نسبت به دیگر چوب ها دارد، برای ساخت لوازمی هم چون خط کش و دکوراسیون بزرگ استفاده می شود.

چوب والسا

چوب واسا(بالسا)سبک ترین چوب تجاری است دارای سفتی و قابلیت فرم دهی فراوانی است و به رنگهای سفید تا زرد روشن و قهوه ای ملایم دیده می شود. از چوب بالسا در ساخت قطعات صنعتی ظریف مانند: دیوار سازی داخل هواپیما، در ساخت ماکت ها و آثار هنری استفاده می شود.

ماکت هواپیما ساخته شده از چوب بالسا
ماکت هواپیما ساخته شده از چوب بالسا

چوب زبان گنجشک

چوب زبان گنجشک(ون) دارای مقاومت و سختی مناسب و دارای قابلیت فرم پذیری خوبی می باشد. رنگ این چوب عموماً زرد ملایم است که برای ساخت که برای قطعات چوبی مانند قاب و فرم تابلو ها، عصا و راکت تنیس استفاده می شود.

چوب زبان گنجشک برای میز مطالعه
چوب زبان گنجشک برای میز مطالعه

چوب شمشاد

چوب شمشاد به دلیل تراکم بالای آوند ها و لیفهای آن دارای چگالی بالا می باشد. از این چوب در کارهایی مانند خاتم کاری و و منبت کاری استفاده می شود.

انواع چوب- چوب شمشاد
انواع چوب- چوب شمشاد

چوب لاله درختی

چوب لاله درختی چوبی است با بافتهای نزدیک و متراکم به رنگ زرد که به دلیل کیفیت عالی در ساخت انواع مبلمان قیمتی، ظروف چوبی ، جعبه ها ، اسباب بازی و غیره به کار می رود.

چوب کاج بلسان

چوب کاج بلسان یا چوب نراد که از خانواده کاج است و به رنگهای سفید،قهوه ای، و با رگه های صاف و ظریف دیده می شود و به طور عمده برای خمیر کاغذ و جعبه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اما شیره و صمغ حاصل از این درخت به عنوان چسب شفاف به کار می رود و در رنگهای مختلف روغنی از آن استفاده می شود.

 

کاج بلسان
کاج بلسان

توسكا :  Alnus

دو گونه توسکای قشلاقی و ييلاقی به نام های علمی Subcordate Alnus و Glutionose Alnuse در ایران وجود دارد. نام هاي محلی توسکا، تسکا و توسه است.

انواع چوب- چوب توسکا
انواع چوب- چوب توسکا

چوب درون نامشخص، رنگ کرم مایل به قرمز، دوایر سالیانه پهن با حدود نسبتا مشخص و موجدار در مقطع عرضی و پره چوبی آجری شکل قرمز رنگ در مقطع شعاعی و دوک های ظریف (پره ها) در مقطع مماسی از خصوصیات ظاهری چوب است.

چوبي نيمه سنگين تا سبک است که به دليل پرداخت و رنگ پذيري شکاف خوري و ابزار خوري خوب در صنعت مبلمان مصرف دارد ولي کم دوام بوده که البته در آب دوام قابل توجهي دارد.

بیشترین میزان فروش را در بازار چوب فروشان پس از راش را داراست که البته در حال حاضر مهمترین مورد مصرف آن طبق آمار موجود در کارخانجات تخته لایه سازی آن در برابر آب در ساختن بناهای آبی نیز مصرف می‌شود. قیمت چوب توسکا به صورت الواری در سال بوده است.

راش :   Brich


نام علمی اين چوب Fagus orientalis نام فارسي و بومي راش و مرس و نام انگليسي آن Beech است. از خواص ظاهری چوب راش درون نامشخص و به رنگ کرم مايل به قرمز است.

کاربرد چوب راش
کاربرد چوب راش


دواير ساليانه فشرده و در نتيجه در مقاطع طولي داراي خطوط کم و بيش مشخص ناشي از آن است. از بارزترين خصوصيات شايد بتوان به پره هاي چوبي در مقاطع طولي اشاره کرده که در مقطع شعاعي به پرمگس و در مقطع مماسي به دوک معروفند و اين پره ها به صورت لکه هاي قرمز ديده ميشود. چه بسا گاهي اين پرمگس هاي زيبا عيب محصوب ميشوند چرا که به عقيده نجاران اين بخشهاي چوب پس از رنگ کاری سياه ميشوند. گونه راش چوبی نيمه سنگين و داراي بافتی همگن و تقريبا مقاوم در برابر حشرات و قارچهاست.

گرده بينه هاي درجه 1 و 2 راش در ايران بيشتر به مصرف کارخانجات روکش و تخته لايه می رسد و گرده بينه هاي درجه 3 پس از تبديل به الوار به بازار تهران (پل چوبی) روانه مي شوند. بنا به اطلاعات بازار ميزان تفاوت قيمت آن در 6 ماهه نخست در بازار تهران بوده است. به دليل بافت همگن و درجه سختي مناسب اين چوب بيشترين تقاضا را براي خريد به منظور تهيه مبل در بازار دارد.

همچنين به دليل قابليت آغشتگي با انواع محلولهاي حفاظتي بيشترين گونه مصرفي در کارخانه هاي اشباع است. البته اخيرا گونه هاي خارجي راش از طريق آذربايجان وارد ايران شده است که بنا به ادعاي مبل سازان و فرشندگان چوب کيفيت چوب راش ايراني را ندارد ولي به دليل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها ميزان ضايعات کمتري، در امر فرآيند توليد دارد.

چوب ملچ

چوبي به رنگ قهواي مايل به قرمز است و گاهي اوقات رگه هاي سبز رنگي در آن ديده ميشود. چوبي درشت بافت، نيمه سخت و نيمه سنگين، نسبتا بادوام و در برابر ضربه بادوام و نسبت خمش مقاوم است. از اين چوب بيشتر در ساختمانهاي چوبي، ساخت مبلمان، روكش، قايق سازي، وسايل ورزشي، در و پنجيره و تخته لائي استفاده مي شود .

انواع چوب- چوب ملچ
انواع چوب- چوب ملچ

افرا  :  Maple

اين خانواده داراي گونه هاي مختلفي در ايران است از جمله ميتوان افرا پلت، افرا شيردار و کيکم را نام برد. بزرگترين و فراوان ترين افراي ايران اپلت با نام علمي insigne Bosso و نام انگليسي Maple است.


اين گونه چوب درون نامشخص، چوب سفيد مايل به کرم با درخشندگي کم و بيش صدفي دارد. دواير ساليانه به دليل فشردگي چوب تابستانه در مقطع عرضي کاملا مشخص و در مقطع مماسي نقوش مواج و در مقطع عرضي نقوش رگه اي مانند ايجاد کرده است که پره هاي چوبي ظريف و قهوه اي رنگ و براق در دو مقطع مختلف طولي به صورت لکه ها و دوک ها نمايان است. چوبي نيمه سنگين با پرداخت آسان و هم کشيدگي کم باعث شده تا در صنعت مبلمان و روکش گيري جايگاه ويژه اي داشته باشد.

چوب افرا چیست
چوب افرا چیست

چوب گردو

چوبي ريز بافت، به رنگ خاكستري مايل به قهواي تيره و داراي نقوش زيبا و نسبتاً با دوام است. اين چوب نيمه سنگين و نيمه سخت و در مقابل فشار، خمش و كشش مقاوم است. از اين چوب بيشتر در كارهاي هنري و تزييني، تهيه روكش، خراطي ساخت مبلمان، ساخت الات موسيقي، قنداق تفنگ، مجسمه سازي، منبت كاري و معرق كاري استفاده مي شود.

معرفی چوب گردو
معرفی چوب گردو

چوب چنار

چوبي به رنگ سفيد روشن تا قرمز مايل به قهوه اي است كه لكه هاي قهوه اي صدفي دارد . چوبي است نيمه سخت وسنگين و با دوام كه از آن براي ساخت دربهاي اماكن متبركه، دسته ابزار، صندلي، غربال، صندوق استفاده مي شود.

چوب چنار
چوب چنار

چوب بلوط

چوبي به رنگ قهوه اي روشن تا تيره، درشت بافت و با دوام است. اين چوب نسبتاً نيمه سخت و نيمه سنگين تا سنگين است و در برابر سايش مقاومت زيادي دارد و بهترين چوب براي پاركت، ساخت مبلمان تهيه روكش، تراورس را آهن، مدل سازي است.

انواع چوب بلوط
انواع چوب بلوط

چوب تبريزي

اين چوب به رنگ سفيد تا كرم روشن است و اغلب لكه هاي سياه رنگ و يا قهوه اي دارد. چوبي است نسبتاً نرم، سبك كه دوام زيادي ندارد و كار با آن آسان است. براي ساخت كاغذ سازي، كبريت سازي، جعبه سازي، ادوات كشاورزي از آن استفاده مي شود.

چوب ممرز :


چوبي ريز بافت به رنگ سفيد تا سفيد مايل به كرم و سخت و نيمه سنگين است . اين چوب در مقابل ضربه و سايش مقاومت دارد و در كاغذ سازي، تخته خرده چوب سازي، تخته فيبر، واگن سازي، دسته ابزار، چوبهاي تونلي از آن استفاده مي شود.

چوب ممرز
چوب ممرز

چوب كاج ایران (روس)

چوب و تخته کاج روسی
چوب و تخته کاج روسی

واژه چوب روسي در بازار چوب ايران به هر نوع چوب سفيد رنگ وارداتي از روسيه تلقي ميشود و کاربرد آن هم چندان تفاوتي نمي کند در حاليکه اين چوب سفيد خود شامل گونه هاي کاملا متفاوت چون نراد، نوئل و انواع کاجها مي شوند.


همچنانکه گفته شد يکي از گونه هاي چوبي که به چوب روسي معروف است Abies يا نراد است که نام رايج آن در دنيا Fir و Sapen است.


اين چوب فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفيد مايل به قرمز، فاقد مجاري صمغي، راست تار، سبک، واکشيدگي و همکشيدگي کم، قابليت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسيار خوش کار، سنباده خوري خوب، ميخ خوري و پيچ خوري عالي هستند ولي با وجود تمام مزايا به راحتي در مقابل قارچها دچار مرض لکه آبي يا لکه قرمز ميشوند از استحکام آن مي کاهد. حشرات نيز علاقه زيادي به لانه گزيني و تخم گذاري در آن دارند و بايد توجه داشت که چوبها داراي رگه قرمز به هنگام خشک شدن کاملا تاب بر مي دارند.


اين چوب به علت سبکی و ضریب الاستيته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت ساختمان هاست. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالبا در صنایع مبلمان استفاده مي شود.

چوب نراد

چوبي به رنگ سفيد تا سفيد مايل به كرم تا قهوه اي مايل به صورتي است، راست تار و داراي نقوش زيبايي است. چوبي است سبك، نرم و كم دوام كه كار با آن آسان است و در كارهاي ساختماني، قفسه سازي، بسته بندي از آن استفاده مي شود.

چوب ماهاگوني يا آكاژو

چوب ماهگونی در دکوراسیون چوبی منزل
چوب ماهگونی در دکوراسیون چوبی منزل

آکاژوها به دو دسته آکاژوي آمريکايي و آفريقايي تقسيم ميشوند که اغلب آکاژوي آفريقايي در بازار ايران يافت ميشود. نام علمي اين گونه Khaya inveeonsis و از خانواده Miliacea است. نام هاي محلي متفاوتي در کشورهاي مختلف آفريقا دارد.

درون چوب قرمز رنگ و برون چوب نازک سفید مایل به صورتی رنگ دارد. بافت یکدست و وجود پر مگسهای درخشان و براق که با تغيير جهت نور درخشش متفاوتی دارند از ويژگيهاي شاخص اين چوب است. در مقطع شعاعی نقوش نواری صدفی و در مقاطع مماسی نقوشی متنوع چون موجی، مجعد، جناغی دارد.

يکي از پرمصرف ترين چوب هاي دنیا براي تهیه روکش هاي قيمتي است. به دلیل هم کشيدگي و واکشيدگي کم در هنگام خشک شدن کمتر دچار عیب مي شود.

ضربه پذيري خوب، پرداخت عالي، پيچ خوری و میخ خوری بالا از خصوصیات بارز اين چوب است ولي رنگ پذيري و واکس خوري بايد همراه با بتونه کاري انجام شود. در تهيه روکش و مبلسازي بيشترين مصرف را داراست. به دليل ضربه پذيري و ضریب الاستيسيته بالا در تهيه قايق هاي بادباني و تفريحي مناسب است.لازم به ذکر است که چوبهاي ديگري نيز تحت عنوان آکاژو در بازار ديده می‌شوند که اسامی واقعی آنها سيپو، کيسپو و ساپلي است.

آكونه (گابون)

چوبي است به رنگ صورتي كم رنگ تا پر رنگ، سبك، نرم، ريزبافت و كم دوام كه به خوبي ورقه ورقه مي شود. براي تهیه کاغذ سازی، قايقهاي سبک، و غیره از آن استفاده مي شود.

چوب ساج (تيك)

چوب ساج , قیمت چوب ساج , قیمت روز چوب ساج , قیمت چوب ساج برمه , ظرف ساج چیست , درب چوبی سنتی قدیمی , قیمت چوب درخت ساج , پنجره سنتی چوبی , چوب تیک , چوب تیک٬ چوب ساج٬ چوب ماهگونی٬ چوب ماهون٬ ماهگونی٬ مقایسه چوب
چوب ساج , قیمت چوب ساج , قیمت روز چوب ساج , قیمت چوب ساج برمه , ظرف ساج چیست , درب چوبی سنتی قدیمی , قیمت چوب درخت ساج , پنجره سنتی چوبی , چوب تیک , چوب تیک٬ چوب ساج٬ چوب ماهگونی٬ چوب ماهون٬ ماهگونی٬ مقایسه چوب

چوبي است به رنگ قهوه اي طلايي تا قهوه اي پنج پر رنگ با خطهاي سیاه كه بسيار سنگين و با دوام است. اين چوب در صنعت كشتي سازي، صنايع ظريف به خصوص خاتم كاري، ساخت ابزار آزمايشگاهي، روكش گيري، قسمتهاي بيروني و داخلي ساختمان موارد مصرف دارد.

چوب آبنوس

چوب آبنوس گابن
چوب آبنوس گابن


آبنوس درخت سياه رنگي است يا چگالي نسبتاً بالا و بسيار خوش بو. تنه داخلي چوب به رنگهاي مختلف زرد سفيد تا قهوه اي و سياه ديده مي شود و انواع مختلف چوب ابنوس : ابنوس سياه، آبنوس مرمري يا مرمري آندامان، آبنوس كاكي . آبنوس به دليل سختي و استهكام بالا در اخت وسايلي نظير انواع مبلمان، ميز و صندلي ، پيانو مورد استفاده قرار مي گيرد.

چوب افراي سياه


برای ساخت لوازمی هم چون خط کش و دکوراسیون بزرگ استفاده مي شود.

چوب والسا – بالسا


سبك ترين چوب تجاري است داراي سفتي و قابليت فرم دهي فراواني است. و به رنگهاي سفيد تا زرد روشن و قهوه اي ملايم ديده مي شود. از چوب بالسا در ساخت قطعات صنعتي ظريف مانند: ديوار سازي داخل هوا پيما، در ساخت ماكت ها ، و آثار هنري استفاده مي شود.


زبان گنجشك (ون)


چوبی است دارای مقاومت و سختی مناسب و دارای قابلیت فرم پذيري مناسب. رنگ اين چوب عموماً زرد ملايم است كه براي ساخت كه برای ساخت قطعات چوبی مانند قاب و فرم تابلو ها، عصا، راکت تنیس استفاده مي شود.


چوب شمشاد


چوب شمشاد به دليل تراكم بالاي آوند ها و ليفهاي آن دارای چگالی بالا مي باشد. از اين چوب در كارهايي استفاده مانند خاتم كاري و و منبت كاري استفاده مي شود.

چوب لاله درختي


چوبي با بافتهاي نزديك و متراكم و به رنگ زرد وجود دارد و به دليل كيفيت عالي در ساخت انواع مبلمان قيمتي، ظروف چوبي ، جعبه ها ، اسباب بازي و غيره به كار مي رود.

چوب كاج بلسان ( Balsam fir )


چوب كاج بلسان يا چوب نراد كه از خانواده كاج است و به رنگهای سفيد،قهوه اي، و با رگه هاي صاف و ظريف ديده مي شود و به طور عمده براي خمير كاغذ و جعبه سازي مورد استفاده قرار مي گيرد. اما شيره و صمغ حاصل از اين درخت به عنوان چسب شفاف به كار مي رود و در رنگهاي مختلف روغني از آن استفاده مي شود.

ويژگيهاي چوبهای مختلف مورد مصرف در مبل سازی
نام چوب
حالت ظاهري چوب
خواص مكانيكي چوب
خواص فني چوب ها
مورد مصرف انواع چوب


چوب راش


سفيد مايل به صورتي
_قابلیت تورق كم
_قابلیت خمش كم
_کار با آن آسان
_مقاومت در برابر قارچها كم
_كنده كاري و مبل سازي،روكش و تخته چند لا


چوب ون


_سفيد صدفي مايل به صورتي
_قابليت تورق متوسط _قابليت ارتجاع خوب
_كار با آن آسان
_ خوب برق ميشود
_مبل سازي
_اربابه سازي


چوب نارون


_چوب جوان، سفيد و زرد رنگ
_چوب پير قهوه اي مايل به قرمز
_قابليت تورق كم
_ قابليت خمش زياد
_كار با آن آسان
_چوب پير مقاوم در برابر عوامل مخرب
_مبل سازي و خراطي _نجاري ساختمان


چوب بلوط


_قهوه اي
_قسمت مركزي منظم
_ لكه هاي بزرگ
_قابليت تورق متوسط
_كاربا آن نسبتاً
_ مقاوم در برابر عوامل مخرب
_مبل سازي
_ پاركت
_ بشكه سازي


چوب شاه بلوط


_ قهوه اي مايل به زرد
_ رشته مركزي نامنظم
_قابليت تورق زياد
_كار با آن آسان
_ مقاوم در برابر قارچها و حشرات
_مبل سازي
_ پاركت
_ بشكه سازي


چوب نمدار يا زيزفون


_زرد كم رنگ يا صورتي
_قابليت تورق كم
_قابليت خمش و الاستيكي چوب
_كار با آن آسان
_ ميخ كاري آسان
_منبت كاري و مبل سازي
_ اسباب بازي سازي و خراطي


چوب گردو


_خاكستري كم رنگ يا قهوه اي
_قابليت تورق كم
_ قابليت ارتجاع كم
_ مقاومت در برابر ضربه متوسط
_كار با آن آسان حساسيت در مقابل كرم چوب خوار
_مبل ساي
_خراطي
_ مدل سازي


چوب افرا


_سفيد مايل به زرد يا صورتي
_ قابليت تورق كم
_ قابليت ارتجا ع كم
_كار با آن آسان _حساسيت در مقابل كرم خوردگي
_مبل ساي
_خراطي
_ مدل سازي


چوب چنار


_سرخ مايل به قهوه ای
_قابليت تورق كم
_ مقاوت در برابر ضربه كم
_ مقاومت در برابر فشار زياد
_كار با آسان _حساسيت در مقابل كرم خوردگي
_ارابه سازي
_ ملزومات چوبی


كاج ايرانی ( سرو ایران )

سفيد تا زرد يا قرمز و قهوه اي روشن قابليت تورق زياد
كار با آن خيلي آسان مقاومت در مقابل عوامل مخرب
كلاف مبل سازي و آشپزخانه كاغذ سازي


چوب توسكا

صورتی سرخ تا قرمز روشن قابلیت تورق خوب
_ شكننده ولي كمي حالت الاستيسيته دارد
كار با آن اسان به آساني شكاف می‌خورد و خوب رنگ می‌شود جعبه سازی
_ خانه هاي چوبی

روکش چوب 

روکشهای طبیعی (چوبی ) : این نوع از روکش از گونه های مرغوب پهن برگان و گاهی سوزنی برگ تهیه مي شود و به روشهای لوله بری، تراشه زنی (كاردی يا اسلايسر )، تکه بری (محوری) و اره ای تهیه کرد

طبقه بندی روکشها از نظر کاربرد

روكشهای نمايی : اين قبيل روكشها از چوبهاي منقش پهن برگ مانند، ملچ،افرا به روش كاردي تهييه مي شود.اين نوع روكشها به علت نقوش زيباي آن مانند:نقوش چشم بلبلي، نقوش مواج، نقوش نواري، و لايه اي بسيار گران قيمت هستند

روكشهای تجاری : اين نوع روكشها اغلب از چوب پهن برگان به روش لوله بری تهيه می شوند و بيشتر برای مبلمان درجه دو استفاده مورد استفاده قرار مي گيرد

روكشهای بسته بندی : اين نوع روكشها از چوب های ارزان قيمت تهيه می شوند و نا مرغوب هستند و از آن براي كارهای كم ارزش استفاده می شود

گونه هاي مورد مصرف در تهيه روكش: در كشور ما به علت وجود جنگلهاي پهن برگاز گونه هاي راش، توسكا، گردو، افرا، و به ندرت از بلوط روكش تهييه مي شود.در كشورهاي اروپايي از گونه هاي بلوط، راش، توس، و تعدادي از گونه هاي سوزني برگ مانند دوگلاس استفاده مي شود در ضمن انواع چوبهای منقش مانند: زبرانا، ماهاگونی، جك(پاليساندر) نيز از مناطق استوايی و نيمه استوايی امريكا ،افريقا و هندوستان به اروپا و امريكاحمل و در آنجا تبديل به روكش می شود

موارد مصرف روكش: از روكش مي توان در صنعت تخته لايی، صنايع فرميكا ، صنايع دكوراسيون چوبي، و روكش كردن تخته خرده چوب استفاده نمود.از روكشهاي ضخيم مي توان در صنايع ديگر مانند: كبريت سازي، خلال دندان سازي، چوب بستني، سبد سازي استفاده نمود

منابع مهم توليد روكش در ايران: شركت ايران چوب، درب و تخته چند لايی شهيد رجايی ، روكش چوبی ايران، شركت سهامی نكا چوب ،

روكش مصنوعی: روكشهای مصنوعی ورقه های نازك كاغذی يا پلاستیکی هستند كه براي پوشش فراورده هاي چوب به کار میروند. روكشهاي مصنوعی از نظر نوع رنگ و نقش (نقش موج چوب،موزاییکی ،ساده،رنگی،…)و ضخامت دارای انواع متفاوتی است. به علت كاربرد مواد حفاظتی، رنگی و چسب بر روی روکشها مصنوعی، صفحاتی كه با این روکش پوشش داده مي شوند، در برابر رطوبت و حرارت مقاوم هستند و در کارهای ساختمانی، دکوراسیون، و موارد دیگر مورد استفاده قرار مي گيرد

برگرفته از :http://honarjoyaneirani.blogfa.com/


 1. لیست قیمت انواع چوب  
 2. قیمت انواع چوب راش و دیگر چوبها ..
 3. فهرست بها و استعلام قیمتها در بازار چوب ایران در این بخش سعی شده اطلاعاتی کلی در مورد قیمت انواع چوب و فرآورده های چوبی گرداوری شده است .
 4. قیمت چوب راش پلمایر آلمان
 5. اطلاعات درباره انواع چوب , کاربرد انواع چوب , ویژگی ها و خواص چوب ها را در بخش انواع چوب مشاهده کنید .

معرفی انواع چوب :

 • معرفی انواع چوب های ساج + قیمت
  چوب ساج یکی از شناخته شده ترین و پرکاربردترین چوب های جهان است. این چوب از درختان ساج که بومی مناطق گرمسیری آسیا هستند، به دست می آید
 • چوب سدر چیست و نکاتی درباره رنگ کاری چوب
  سدر در طول سال ها به عنوان چوب غیر قابل رنگ آمیزی شهرت پیدا کرده است . این قابل درک است با توجه به اینکه چوبی سخت و بسیار متراکم است که به دلیل منافذ فشرده اش تمایل به رد رنگ دارد .
 • تفاوت اصلی بین چوب نرم و چوب سخت
  چوب‌های نرمی مانند صنوبر لبه دار، صنوبر داگ، SPF و کاج زرد جنوبی، و چوب‌های سخت مانند بلوط، ماهون و چوب سرخ سنگ بنای صنعت چوب هستند
 • چوب چهار تراش 1.6*10*300 سانت
  در این مقاله به بررسی و معرفی ابعاد چوب چهار تراش کاج روسی با ابعاد 1.6 * 9 * 300 سانتی متر می‌پردازیم. خرید و براورد قیمت انواع چوب چهار تراش
 • معرفی چوب میرانته ( لاوان )
  چوب مرانتی به طور معمول قهوه ای مایل به قرمز یا ارغوانی تیره است. معمولاً با وجود رگه های رزین سفید.
 • نحوه شناسایی انواع چوب
  چه یک صنعت‌ گر حرفه ‌ای چوب باشید یا یک تلاش ‌گر آخر هفته ، به احتمال زیاد با تکه ‌ای چوب روبرو شده ‌اید که کاملاً نمی ‌توانید آن را شناسایی کنید
 • چوب چهار تراش کاج و راش
  چوب چهار تراش کاج معمولا برای ساخت مبلمان و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. این چوب با توجه به دانسیته و مقاومت فشاری خوبی که دارد
 • همه چیز درباره چوب اقاقیا
  در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که چوب اقاقیا چیست ، از کجا می آید ، برای چه استفاده می شود ، و چه چیزی آن را برای کسانی که در صنعت نجاری هستند بسیار منحصر به فرد و مطلوب می کند

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us