انواع چوب

انواع چوب- الوارهای چوب

انواع چوب- الوارهای چوب
انواع چوب- الوارهای چوب

از زمان های دور تا به امروز، چوب و سازه های چوبی یکی از عوامل زیبایی محیط درون و بیرون ساختمان های ما هستند. هر نوع از چوب ها یک سری ویژگی ‌های متفاوتی را در مقایسه با انواع دیگر دارند که با دانستن آن ها به راحتی می توان قبل از ساختن یک سازه، چوب متناسب با کاربرد آن سازه را تهیه و استفاده کرد.

در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی اجمالی اما مفید در رابطه با انواع چوب ارائه کنیم.

به طور کلی، گیاهان چوبی دارای دو نوع طبقه بندی هستند:

طبقه بندی بر اساس بافت و تراکم بافت و چگالی، و طبقه بندی بر اساس رنگ و سایه رنگ.

الف) طبقه بندی انواع چوب بر اساس بافت و تراکم بافت و چگالی

در طبقه بندی بر اساس بافت و تراکم بافت و چگالی، درخت ها به دو دسته کلی: بازدانگان یا سوزنی برگان و نهاندانگان یا پهن برگان طبقه بندی می شوند. چوب ها را می توان به سه دسته کلی طبقه بندی کرد، که در ادامه توضیحی مختصر بابت هر کدام از این طبقه بندی ها داده  می شود.

 • نرم چوب ها (مربوط به سوزنی برگان و بازدانگان): این درختان در طول زمستان هم سبز هستند.
 • سخت چوب ها (مربوط به پهن برگان و نهاندانگان): این درختان در نیمی از فصل پاییز و کل فصل زمستان برگ ندارند و درختان برگ ریز نام دارند و به خواب ظاهری می روند.
 • چوب های صنعتی

انواع چوب- ویژگی های نرم چوب ها

انواع چوب- نرم چوب ها، سوزنی برگان و بازدانگان

انواع چوب- نرم چوب ها، سوزنی برگان و بازدانگان
انواع چوب- نرم چوب ها، سوزنی برگان و بازدانگان

نرم چوب ها جزو چوب هایی هستند که از درختان مخروطی دارای برگ های سوزنی و میوه های مخروطی به دست می آیند، که از بین این درختان می‌ توان به: سرو، کاج، صنوبر، سدر، سرخدار، سکویا و غیره اشاره کرد. خیلی از افراد تصور می ‌کنند که علت نام گذاری این چوب ها، نرمی یا سختی بافت چوب است، ولی این تصور کاملاً اشتباه است و گاهی درختی در طبقه ‌بندی سخت چوب ها دیده می‌شود که بافتی به مراتب نرمتر از خیلی از نرم چوب ها دارد: مثلاً بالسا جزو طبقه بندی سخت چوب ها است، ولی سبک ترین بافت را در بین چوب ‌ها دارد.

نرم چوب ها استحکام خوب و بالایی دارند؛ بنابراین موارد استفاده آن ها متنوع و مختلف است. از چوب کاج و صنوبر در ساخت و ساز و ساختمان استفاده می شود. مقاومت چوب سرو در برابر پوسیدگی و حمله حشرات، بالا است. سدر و سرخدار هم برای سازه های فضای بیرونی ساختمان مناسب تر هستند.

انواع چوب- ویژگی های سخت چوب ها

انواع چوب- سخت چوب ها، پهن برگان و نهاندانگان

انواع چوب- سخت چوب ها، پهن برگان و نهاندانگان
انواع چوب- سخت چوب ها، پهن برگان و نهاندانگان

چوب های سخت از درختان غیر سوزنی و پهن برگ مثل:

چوب بلوط، سپیدار، راش، چنار، انجیر، گیلاس، افرا، گردو، ماهون و غیره به دست می آیند، که اصطلاحاً به این درختان، درختان برگ ریز هم میگویند؛ چون برگ های آن ها در فصل پاییز می ریزد و دائم نیست. این چوب ها لزوماً نسبت به چوب های نرم، مستحکم تر نیستند. این چوب ها دارای بافت خاص و زیبا هستند.

استثناء هایی هم در این طبقه بندی وجود دارد، مثلاً: درخت نخل و بامبو سخت چوب هستند ولی جزو گروه تک لپه‌ ای ها هستند و برگ ریز نیستند و گاهی هم در طبقه بندی چوب های صنعتی قرار می گیرند.

انواع چوب- ویژگی های ‌چوب های صنعتی

انواع چوب- چوب های صنعتی

انواع چوب- چوب های صنعتی
انواع چوب- چوب های صنعتی

این چوب ها در کارخانه تولید شده و جزو چوب های طبیعی نیستند. در واقع برای ساخت چوب های صنعتی، روی چوب های دیگر و دور ریز های کارخانه های چوب بری، عملیاتی شیمیایی و حرارتی انجام می دهند تا ویژگی های آن ها را تغییر دهند. از جمله این چوب ها می توان به:

تخته OSB، تخته چند لایه، تخته کامپوزیت، MDF، انواع روکش ها و غیره اشاره کرد. حسن این روش در این است که می توان چوب هایی را ساخت که در حالت طبیعی، آن اندازه از چوب از نظر سایز وجود ندارد. مانند ورق های فینگر جوینت .

ب) طبقه بندی انواع چوب بر اساس رنگ و سایه رنگ

انواع چوب –  طبقه بندی انواع چوب بر اساس رنگ و سایه رنگ

انواع چوب - طبقه بندی انواع چوب بر اساس رنگ و سایه رنگ
انواع چوب – طبقه بندی انواع چوب بر اساس رنگ و سایه رنگ

در این نوع طبقه بندی، چوب انواع درختان به پنج دسته تقسیم بندی می شود:

 1. سفید یا بسیار کمرنگ
 2. زرد یا زرد فام
 3. سرخ
 4. قهوه ای
 5. سیاه یا سیاه فام

انواع چوب

در این مقاله سعی بر این است که اطلاعات مفید در رابطه با چند نوع از چوب های پرکاربرد تر ارائه شود تا افراد بتوانند قبل از اقدام به خرید چوب و ساخت سازه مورد نظر خود، با مطالعه این مقاله بهترین نوع چوب را بر طبق نیاز خود شناسایی و خریداری کنند. لازم به ذکر است که این چوب ها بخش کوچکی از انواع چوب موجود در بازار هستند.

انواع چوب , شناسایی انواع چوب
انواع چوب , شناسایی انواع چوب

چوب های مورد بررسی در این مقاله عبارتند از:

 • چوب بلوط
 • چوب ملچ
 • چوب نراد یا چوب روسی
 • چوب توسکا
 • چوب گردو
 • چوب اقاقیا
 • چوب ون یا زبان گنجشک
 • چوب افرا
 • چوب رز یا رزوود
 • چوب ونگه
 • چوب بالسا
 • چوب راش
 • چوب آبنوس
 • چوب صنوبر
 • چوب ماهون
 • چوب چنار
 • چوب ممرز
 • چوب آکاژو یا ماهاگونی
 • چوب شمشاد
 • چوب گیلاس
 • چوب اکومه
 • چوب وسترن رد سدار
 • چوب عناب

انواع چوب- چوب بلوط

انواع چوب- چوب بلوط

انواع چوب- چوب بلوط
انواع چوب- چوب بلوط

درخت بلوط، چوبی سخت و زیبا با الگوهای خوش نقش که برق زیبایی دارد. بر طبق اینکه منشا رویش درخت کجاست، انواع و رنگ های مختلفی داشته و طیف رنگی آن از  سفید تا خاکستری و قهوه ای متغیر است. درون چوب و برون چوب آن به راحتی تفکیک نمی شود و رنگ درون چوب آن، قهوه ای روشن تا تیره است. این چوب راست تار و درشت بافت است و با دوام بوده و تراکم سنگین و محکم دارد.

چوب بلوط سفید , معرفی انواع چوب
چوب بلوط سفید , معرفی انواع چوب

ویژگی منحصر به فرد این چوب این است که در سطح بریده شده آن، پر مگس های بزرگ و فراوان وجود دارد. این چوب برای ساخت پارکت مناسب است، چون قابلیت تحمل سایشی بالایی دارد.

چوب بلوط قرمز , انواع چوب
چوب بلوط قرمز , انواع چوب

در ایران، این درختان در جنگل های بلوط زاگرس فراوان دیده می شوند. این چوب خاصیت چسب خوری و رنگ پذیری بالایی داشته و توسط بخار به خوبی خم می شود. از این چوب می توان برای ساخت الوار، قایق سازی، روکش سازی و غیره استفاده کرد.

انواع چوب – چوب ملچ

انواع چوب- چوب ملچ

انواع چوب- چوب ملچ
انواع چوب- چوب ملچ

این درخت جزو پهن برگان است و چوبی نیمه سخت دارد. این چوب نقوش و موج ها و رگه های بسیار زیبایی دارد که باعث می شود از  آن به عنوان روکش استفاده شود. رنگ درون چوب آن قهوه ای روشن تا متوسط کمی مایل به قرمز یا قهوه ای تیره است که قرمزی آن با قرمزی رزوود و سرخدار فرق دارد و همیشه با زردی همراه است.

این چوب در برابر شکاف خوردگی مقاوم است، زیرا بافتی در هم تنیده دارد. تراکم متوسط داشته و جزو چوب های گران قیمت است. چوب ملچ درشت بافت است و با چشم می توان مقطع آوندهای آن را دید. متأسفانه این چوب در مقابل پوسیدگی مقاوم نیست و نیاز به محافظت دقیق دارد. در مناطق جنگلی ایران یافت می شود. از این چوب در ساختمان سازی، قایق سازی، پنجره، پارکت، درب های ورودی، کابینت سازی، روکش، مبلمان و غیره استفاده می شود.

انواع چوب- چوب نراد یا چوب روسی

انواع چوب- چوب نراد یا چوب روسی

انواع چوب- چوب نراد یا چوب روسی
انواع چوب- چوب نراد یا چوب روسی

نراد درختی سوزنی برگ است که حدود 50 گونه مختلف دارد، ولی خیلی از افراد آن را با درخت کاج اشتباه می گیرند. جزو چوب های نرم است و چگالی پایین تری دارد. نام رایج چوب نراد در بین مردم، چوب روسی است. بافت تابستانه این درخت سفت است که ویژگی منحصر به فرد این چوب و عامل شناسایی آن محسوب می­شود. در گونه های مختلف این درخت، رنگ چوب متفاوت،ولی اکثراً رنگ بافت این چوب روشن (سفید تا زرد روشن یا قهوه ای خیلی روشن) است. بین درون چوب و برون چوب آن مرز آشکار و قابل رویتی وجود ندارد. این درخت راست تار است و بافت درشت و یک دستی دارد.

چوب نراد در برابر حمله حشرات موذی مقاوم است، بنابراین برای ساختمان سازی و ساخت الوار استفاده می شود. چوب نراد در هنگام خشک شدن، کمتر ترک می خورد و میخ خوری، سمباده خوری و پیچ خوری عالی دارد. یکی از بزرگترین معایب این چوب این است که، در مقابل قارچ ها مقاوم نیست و دچار مرض لکه آبی یا لکه قرمز می شود. این چوب در صنایع کاغذ سازی و گاهی مبل سازی و غیره هم کاربرد دارد.

انواع چوب- چوب توسکا

انواع چوب- چوب توسکا

انواع چوب- چوب توسکا
انواع چوب- چوب توسکا

درخت توسکا جزو درختان پهن برگ است که طیف رنگی آن سفید، زرد تا صورتی کم رنگ و در ایران شاید به رنگ صورتی مایل به قرمز هم باشد. در مجاورت آفتاب رنگ این چوب به قهوه ای مایل به قرمز تبدیل می شود. این چوب از نظر بافتی، شبیه ترین چوب به چوب راش است و مثل چوب راش دارای پر مگس است، ولی با پرمگس های راش متفاوت است. بین درون چوب و برون چوب آن مرز مشخصی وجود ندارد. الیاف چوب توسکا یک دست و راست تار است و منافذ آن بسته هستند. چوب توسکا را با نام های محلی تسکا و توسه هم می نامند.

درخت توسکا، چوبی نیمه سنگین تا سبک دراد که قابلیت شکاف خوری، ابزار خوری و رنگ پذیری بالایی دارد؛ بنابراین می توان از آن به راحتی در صنعت مبلمان استفاده کرد. این چوب در مقابل آب بسیار با دوام است و می توان از آن در استخرها و جاهایی که چوب با آب در تماس است، به راحتی استفاده کرد. همچنین می توان در صنعت: روکش، معرق کاری، تخته چندلا، خراطی و غیره هم از چوب توسکا بهره برد.

چوب گردو

انواع چوب- چوب گردو

انواع چوب- چوب گردو
انواع چوب- چوب گردو

چوب گردو چوبی سنگین به حساب می آید و یکی از بهترین و پرکاربردترین چوب ها است که بافتی خوش رنگ و زیبادارد. طیف رنگی درون چوب این چوب قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره دارای رگه های های متمایز و اغلب تیره تر است و گاهی به خاکستری نیز متمایل می شود. در اغلب موارد چوب درخت گردو راست تار است، ولی گاهی بسته به نوع شرایط رشد درخت، تارها به صورت کج تار هم دیده می شوند.

چوب درخت گردو سختی متوسطی داشته و جزو چوب های درشت بافت طبقه بندی می شود. علاوه بر این که خود این چوب زیبایی و درخشندگی دل فریبی دارد، بعد از رنگ خوردن هم باز زیبایی بیشتری به خود می گیرد. در مقابل فشار، خمش و کشش، مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. چوب درخت گردو جزو چوب های گران محسوب می شود. این چوب را بیشتر برای مصارف تزیینی مانند: منبت کاری سرتاج مبل های استیل، قنداق تفنگ، کنسول ماشین های لوکس و همچنین در مجسمه سازی، آلات موسیقی، ساخت مبلمان، روکش، کابینت و درب و غیره استفاده می کنند.

چوب اقاقیا

انواع چوب- چوب اقاقیا

انواع چوب- چوب اقاقیا
انواع چوب- چوب اقاقیا

طیف رنگی این چوب قهوه ای مایل به زرد مات است. درخت اقاقیا جزو درختان پهن برگ است و چوبی سنگین، سخت و محکم دارد. تراکم چوب اقاقیا بالا است و دوام بالایی در مقابل با پوسیدگی از خود نشان می دهد.

چوب اقاقیا
چوب اقاقیا

این چوب جزو چوب های کج تار است و نقوش موجود در آن بیشتر به صورت نواری هستند. حتی قبل از رنگ کاری هم می توان درخشش طبیعی را در چوب این درخت مشاهده کرد. از ویژگی های منفی این چوب این است که: دیر خشک می شود و اره خوری خوبی ندارد. گاهی هم رنگ این چوب کرم با زمینه شکلاتی است.

چوب ون یا زبان گنجشک

انواع چوب- چوب ون یا زبان گنجشک

انواع چوب- چوب ون یا زبان گنجشک
انواع چوب- چوب ون یا زبان گنجشک

این درخت جزو پهن برگان و جزو درختانی است که در ایران به فراوانی دیده می شود. این چوب دارای طیف رنگی سفید صدفی تا سفید مایل به زرد تا قهوه ای روشن است و جزو چوب های راست تار محسوب می شود.

اسلب چوب؛ چوب نارون
اسلب چوب؛ چوب نارون

از نظر زیبایی، چوب زبان گنجشک جزو زیباترین چوب هاست؛ زیرا جزو پر رگه ترین چوب ها محسوب می شود. سختی این چوب و قابلیت فرم پذیری و جلا پذیری آن مناسب و خوب است. از چوب ون در خراطی، ساخت پله، قاب سازی، راکت تنیس، عصا، کفپوش و غیره استفاده می شود.

چوب افرا

انواع چوب- چوب افرا

چوب افرا
چوب افرا

درخت افرا دارای گونه های مختلفی است که سه گونه آن در ایران رشد می کند. چوب این درخت، جزو چوب های سخت و نیمه سخت و محکم است و رنگ پذیری بالایی دارد. نکته جالب این است که، از برون چوب درخت افرا بیشتر از درون چوب آن استفاده می شود که رنگی کرم روشن تا کرم مایل به سفید دارد.

این چوب راست تار و دارای بافت ریز است و درخشندگی خاصی دارد که در بعضی از گونه های آن، این درخشندگی چشم گیر می شود. در بعضی از این چوب ها، لکه ها و رگه هایی به رنگ سفید یا قرمز مایل به قهوه ای وجود دارد که بر زیبایی این چوب می افزاید و برای استفاده در کار مبل سازی آن را خاص تر می کند.

انواع الوار چوبی _ الوار چوب افرا
چوب افرا , انواع الوار چوبی _ الوار چوب افرا

بافت این چوب یکدست است، ولی گاهی نقوش مختلفی در آن به چشم می خورد که هر کدام زیبایی دل انگیزی دارند، مثل: نقوش موجدار، چشم بلبلی، راه راه، مجعد و غیره. چوب درون افرا رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارد که گاهی هم تیره تر است، ولی برون چوب افرا که رنگ روشنی دارد، به مرور زمان در مقابل آفتاب تغییر رنگ داده و تیره تر می شود، اما روند تغییر رنگ آن بسیار زمان بر است.

دو نوع افرا مختلف وجود دارد: نرم و سخت. کار با افرای نرم به مراتب راحت تر از کار با افرای سخت است، ولی در کل بسیار با دوام تر از خیلی از چوب ها هستند. از این چوب در صنایع: مبلمان سازی، ساختمان سازی، روکش، پارکت، تجهیزات ورزشی و غیره استفاده می شود.

چوب رز یا رزوود

انواع چوب- چوب رز یا رزوود

انواع چوب- چوب رز یا رزوود
انواع چوب- چوب رز یا رزوود

درخت این چوب پهن برگ است و گونه ای از آن که در برزیل و ماداگاسکار رشد می کند جزو مرغوب ترین گونه ها است که چوبی زرد یا قهوه ای روشن یا نارنجی، قرمز یا قهوه ای تیره با رگه های مشخص تیره تری در درونش دارد. این چوب بسیار خوش رنگ و زیبا بوده و همتایی برای خود در بین چوب ها ندارد. جزو چوب های سخت و با قیمت بالا است. درون چوب و برون چوب این درخت مرز مشخصی دارد و درون چوب آن پراکنده آوند، راست تار با بافتی یکدست و سطحی صاف است.

 منافذ این چوب متوسط تا بزرگ است و رسوبات معدنی نفوذ کرده در آن ها، رنگ آن را به قهوه ای تغییر می دهند. باید توجه داشت که بافت این چوب کمی روغنی است و هنگام خشک کردن این چوب باید مدت زمان بیشتری را برای خشک شدن آن در نظر گرفت. بوی شیرین و ماندگاری دارد و گونه ماداگاسکار آن دقیقاً بوی گل رز را می دهد. از این چوب در ساخت: سازهای موسیقی، مبلمان، کابینت، روکش و موارد تزیینی استفاده می شود.

چوب ونگه

انواع چوب- چوب ونگه

انواع چوب- چوب ونگه
انواع چوب- چوب ونگه

درختی است پهن برگ که سخت ترین و مقاوم ترین گونه چوب را دارد. طیف رنگی درون چوب آن قهوه ای متوسط تا قهوه ای تیره یا مشکی است، گاهی نقوش و خطوط زرد رنگ هم درون آن دیده می شود، اما جالب است بدانیم که بلافاصله بعد از پرداخت و رنگ کاری، رنگ کل این چوب سیاه می شود. بافت چوب ونگه بسیار درشت و راست تار و پراکنده آوند و بسیار با دوام است و درخشش طبیعی کمی دارد.

این چوب در مقابله با حشرات موذی و موریانه ها مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. سختی این چوب بسیار بالا است و برای مصارفی مانند: خراطی، مبلمان، روکش سازی، تولید آلات موسیقی و غیره استفاده می شود.

انواع چوب- چوب بالسا

انواع چوب- چوب بالسا

انواع چوب- چوب بالسا
انواع چوب- چوب بالسا

درخت بالسا پهن برگ است و در مناطق استوایی رشد می کند، اما با این حال، کشور اکوادور بزرگترین تولید کننده چوب بالسا است. در بین تمامی چوب های جهان، چوب بالسا سبک ترین است بنابراین، در ساخت ماکت ها کاربرد گسترده دارد.

این چوب، بافت نرم و پراکنده آوند دارد و راست تار است. قابلیت فرم دهی چوب بالسا بالا،رنگ درون چوب آن قهوه ای تا سفید یا کرم مایل به صورتی و رنگ برون چوب آن سفید تا زرد کم رنگ و قهوه ای ملایم است. بیشتر از برون چوب این درخت استفاده می شود. به این خاطر که این چوب نرم است و به راحتی تراشیده می شود از آن در کارهای هنری، معماری و طراحی صنعتی نیز استفاده می کنند.

به علت سبک بودن این چوب، چوب بالسا در ساخت: ماکت هواپیما، بدنه هواپیما، جلیقه نجات، لوازم آشپزخانه و غیره نیز کاربرد دارد.

انواع چوب- چوب راش

انواع چوب- چوب راش

چوب های مخصوص پله؛ چوب درخت راش
چوب های مخصوص پله؛ چوب درخت راش

درخت راش چوبی سخت و مقاوم دارد که دارای منافذ خیلی ریز و پرمگس های بزرگ است. رنگ آن از کرم تا متمایل به قرمز متغیر است. تراکم بالایی دارد و باید توجه داشت که اگر با ابزار مناسب بریده شود چوبی خوش کار است ولی اگر ابزار مورد استفاده برای برش کُند باشد، در سطح چوب آثار سوختگی پدید می آید. این چوب قابلیت پرداخت و چسب خوری خوبی دارد و در برابر حملات حشرات موذی و قارچ ها بسیار مقاوم است. این چوب در ساخت: در و پنجره، چهار چوب، خراطی، روکش، مبلمان و غیره کاربرد دارد.

چوب آبنوس

انواع چوب- چوب آبنوس

انواع چوب- چوب آبنوس
انواع چوب- چوب آبنوس

رنگ این چوب مشکی است و حتی از چوب های ونگه، گردوی سیاه و یا رزهای تیره رنگ هم تیره تر است و به همین خاطر به آن اصطلاحاً بلک وود هم گفته می شود. این چوب راست تار است و درخشش طبیعی دارد. درخت آبنوس معمولاً در مناطق استوایی رشد می کند. از دیگر ویژگی های چوب آبنوس این است که:

این چوب ریز بافت و وزن مخصوص بالایی دارد، پراکنده آوند است و منافذ درشتی دارد.  چوب آبنوس از ارزش و قیمت بسیار بالایی برخوردار است و به جرأت می توان گفت که در بین نجاران به طلای سیاه معروف شده است. به دلیل قیمت بالای این چوب، از آن به شکل اسلب استفاده نمی کنند و بیشتر به صورت روکش استفاده می شود.

چوب صنوبر

انواع چوب- چوب صنوبر

انواع چوب- چوب صنوبر
انواع چوب- چوب صنوبر

درخت صنوبر از گیاهان پهن برگ و سخت چوب است، ولی نسبت به بقیه سخت چوب ها فراوان تر و ارزان تر است. رنگ پذیری خوبی دارد، ولی به خودی خود چوب زیبایی نیست؛ بنابراین اگر در صنعت مبلمان استفاده شود، حتما رنگ آمیزی می شود. صنوبر داگلاس رایج ترین نوع صنوبر است که رنگ قهوه ای مایل به سرخ دارد.

چوب ماهون

انواع چوب- چوب ماهون آفریقایی

انواع چوب- چوب ماهون آفریقایی
انواع چوب- چوب ماهون آفریقایی

چوب ماهون یا هندوراس رنگ قهوه ای مایل به سرخ تا ته رنگ سرخ عمیق دارد. ماهون راست تار و با بافتی متوسط است. جلاپذیری خوبی دارد. این چوب جزو چوب های گران قیمت محسوب می شود. از چوب ماهون برای ساختن: قایق، عرشه قایق، روکش، کابینت، درب چوبی، آلات موسیقی و غیره استفاده می شود.

چوب چنار

انواع چوب- چوب چنار

چوب چنار
چوب چنار

درخت چنار جزو درختان پهن برگ است که چوبی نیمه سنگین و با دوام نسبت به سایر چوب های هم رنگ خود دارد؛ بنابراین بیشتر در سازه هایی استفاده می شود که در طول روز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. طیف رنگی این چوب بی رنگ و سفید روشن تا قرمز متمایل به قهوه ای است.

بافت این چوب نیمه متراکم است و خال هایی با رنگ قهوه ای و صدفی دارد. از این چوب در منبت کاری، خراطی، ساخت درب های بزرگ، مبلمان و غیره استفاده می شود.

چوب ممرز

انواع چوب- چوب ممرز

انواع چوب- چوب ممرز
انواع چوب- چوب ممرز

این چوب رنگ سفید متمایل به کرم و رگه های بنفش مایل به خاکستری دارد. چوب ممرز چوبی محکم با تراکم بالا و بافت ریز است که در مقابل ضربه و سایش، مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

چوب ممرز انگلیسی
چوب ممرز انگلیسی

جلا پذیری و رنگ پذیری این چوب بالا است و در مقابل حمله قارچ ها نیز بسیار مقاوم است. از این چوب در صنایع کاغذ سازی، خراطی، معرق کاری، ساخت دسته ابزار، واگن سازی و غیره استفاده می شود.

چوب ماهاگونی یا آکاژو

انواع چوب- چوب ماهاگونی یا آکاژو

چوب ماهاگونی یا آکاژو
چوب ماهاگونی یا آکاژو

این درختان در آفریقا و در مناطق استوایی رشد می کنند. چوب آکاژو درون چوبی به رنگ های مختلف در طیف رنگی صورتی کم رنگ تا قهوه ای مایل به قرمز تیره با رگه هایی به رنگ قهوه ای تیره دارد. این چوب بافتی متوسط و درشت داشته، راست تار و با الیاف در هم تنیده است.

چوب آکاژو پراکنده آوند بوده و دارای درخشش طبیعی خاصی است. متأسفانه این چوب در مقابل حشرات موذی مقاومت خوبی از خود بروز نمی دهد. از این چوب در صنایع: مبلمان، قایق سازی، خراطی، روکش، تخته لایی و غیره استفاده می شود.

انواع چوب- چوب شمشاد

انواع چوب- چوب شمشاد

انواع چوب- چوب شمشاد
انواع چوب- چوب شمشاد

شمشاد چوبی بسیار سخت با تراکم و دوام بالا است که طیف رنگی شیری و زرد روشن دارد. درون چوب و برون چوب این درخت هم رنگ هستند. درخت شمشاد 176 نوع مختلف دارد و جزو درختان پهن برگ است. این چوب کج تار است و ترک می خورد.

چوب شمشاد بسیار بادوام، کاملاً سخت و بسیار سنگین است و دیر خشک می شود. چوب شمشاد در ساخت صنایع دستی (خاتم کاری و  منبت کاری)، ادوات مهندسی و لوازم خانگی، خراطی، سازه های ظریف و غیره کاربرد دارد.

انواع چوب- چوب گیلاس

انواع چوب- چوب گیلاس

انواع چوب- چوب گیلاس
انواع چوب- چوب گیلاس

طیف رنگی چوب گیلاس قهوه ای کم رنگ تا مایل به صورتی است. بافت نسبتاً ظریف و یکنواختی دارد و تا اندازه ای کج تار است. برون چوب گیلاس تقریباً سفید و درون چوب آن قهوه ای مایل به سرخ است. کار با چوب گیلاس آسان است و جلا پذیری و لاک پذیری و قابلیت تراش زنی بالایی دارد. قیمت چوب گیلاس در مقایسه با چوب بلوط و افرا، کمی گران است. از این چوب در مبلمان، منبت کاری، معرق کاری، خراطی، روکش و غیره استفاده می شود.

انواع چوب- چوب اکومه

انواع چوب- چوب اکومه

انواع چوب- چوب اکومه
انواع چوب- چوب اکومه

چوب اکومه دارای درون چوب و برون چوب مجزا نیست. برون چوب اکومه باریک با رنگ سفید مایل به خاکستری، و درون چوب آن صورتی تا قهوه ای روشن با تم صورتی است. چوب اکومه راست تار، پراکنده آوند با بافت به هم پیوسته است و درخشش طبیعی زیبایی دارد.

از این چوب به دلیل ثبات ابعاد بالایی که دارد در ساخت درب و پنجره استفاده می شود. مصارف دیگر این چوب: ساخت آلات موسیقی، قایق سازی، کارهای تزیینی، روکش و غیره است.

چوب وسترن رد سدار

انواع چوب- چوب وسترن رد سدار

انواع چوب- چوب وسترن رد سدار
انواع چوب- چوب وسترن رد سدار

درخت چوب وسترن رد سدار سوزنی برگ است و دارای درون چوب به رنگ قرمز مایل به قهوه ای یا صورتی است. رنگ این چوب پس از اتمام کار تیره تر می شود. این چوب راست تار بوده و بافت متوسط تا درشتی دارد. وسترن رد سدار  مقاومت بالایی در برابر حمله حشرات موذی و حتی پوسیدگی دارد. این چوب معطر، محکم و خوش کار است و برای صنایع لمبه کوبی، سازهای موسیقی، جعبه سازی، الوارهای صنعتی و غیره کاربرد دارد.

چوب عناب

انواع چوب- چوب عناب

انواع چوب- چوب عناب
انواع چوب- چوب عناب

عناب درختچه ای برگ ریز و بومی مناطق گرمسیری است. درختچه عناب دارای گونه های مختلفی است که بعضی از این گونه ها در ایران هم وجود دارند. چوب عناب نسبتاً سخت و الیاف آن یکدست هستند. درون چوب عناب به رنگ قهوه ای تیره و برون چوب آن زرد روشن تا قهوه ای روشن است. لازم به ذکر است که بسته به این که عناب در چه منطقه ای بروید، رنگ چوب آن متفاوت است.

درخت و چوب عناب
درخت و چوب عناب

هر چه رنگ درون چوب تیره تر باشد، نشان می دهد که چوب سخت تر و فشرده تر است. این چوب به سختی شکاف بر می دارد و قابلیت پرداخت، چسب خوری و لاک پذیری بالایی دارد. از چوب عناب برای مصارف: مشبک کاری، منبت کاری، معرق کاری، خراطی، ساخت وسایل زینتی مانند: مهره شطرنج، چوب سیگار و غیره استفاده می شود.

معرفی انواع چوب
انواع چوب , معرفی و شناخت انواع چوب
انواع چوب , معرفی و شناخت انواع چوب

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

مطالب مرتبط با انواع چوب :

با تشکر از توجه شما