قبل از ساخت سونا

هر سازه ای قبل از اجرا نیاز به زیر ساخت هایی دارد که باید بخوبی از آنها مطلع باشیم و چه بسا رعایت نکات مهم قبل از اجرای چوب کاری سونا باعث ایجاد یک سونای بهینه کم مصرف و فوق العاده شود

ساخت سونای خشک
ساخت سونای خشک
 1. اجرای دیوارهای سیمانی محکم با نرمه کشی دقیق , هر قدر زیرسازی سونا دقیق تر اجرا شود, کار نهایی تمیز تر اجرا می شود .
 2. سقف بسته باشد و جریان هوا وجود نداشته باشد
 3. هواکش برای سونا تعبیه شود و حتما باید دریچه داشته باشد و قابل تنظیم باشد
 4. درب سونا هرچه کوچکتر باشه ؛ پرت حرارتی کمتر خواهید داشت . مثلا 80*200 خوب است .. کمتر هم خوبه مثلا 75*195 ولی توجه داشته باشد درب کوچک موجب سختی در عبور میشود ولی این بعنوان تنها پرت غیر قابل کنترل , تا حد زیادی با کوچک کردن درب کنترل می شود
 5. کف سونا باید تراز و صاف و صیقلی باشد . اصولا کف سونا را با آب نمی شورند بلکه باید قابل تی کشیدن باشه . اما برای زمان شستشو یک کفشور برای جلو درب سونا تعبیه کنید . ( بیرون سونا )
 6. برق سونا بر اساس نوع هیتری که خریداری میکنید توسط برق کار صنعتی باید طراحی و اجرا شود . کابل و سیم های روشنی باید نسوز و داخل بتن باشند . نه اینکه نجار سیم را زیر چوب رد کند .
 7. محل قرار گرفتن هیتر از زیر و پشت باید آجر نسوز باشد . تصور کنید سنگ های هیتر که بسیار داغ و آتشزا هستند بر روی چوب بیفتند . برای جلو گیری از احتمال آتش سوزی زیر هیتر و پشت هیتر را با آجر نسوز کاور کنید .
 8. در تابلو برق سونا وجود محافظ جان اجباری است , برق روشنایی را 24 ولت تعبیه کنید . برق هیتر بهتر است 3 فاز باشد . حضور یک برقکار ماهر لازم است . اصولا برقکار های ساختمام تجربه کمی درباره تجهیزات سونا دارند .
 9. ارتفاع سونا را تا جایی که میتوانید کم کنید . نهایتا 225 و تا 210 سانت هم خوب است . این باعث میشود فشار کمتری به منبع گرمایش شما بیاید .
 10. اگر میخواهید کوره گازی بگذارید لازم است بفکر دود کش و انشعاب گاز بصورت استاندارد باشید . اتاق مشعل باید هواکش داشته باشد و بطور کامل از اتاق سونا جدا باشد . استاندارد های مربوطه توسط مهندس تاسیسات تایید شود تا مشکل جانی برای کسی پیش نیاید .
 11. اگر کلید سونا و ترموستات در دسترس است بگونه ای طراحی شود که در دسترس کودکان نباشد .
 12. برق سونا باید یک کلید برای قطع کامل در داخل و خارج از سونا داشته باشد . ( البته این مورد متاسفانه مرسوم نیست )

نکات بسیاری وجود دارد که لازم است بر اساس شرایط پروژه بررسی شود . ما چند نکته مهم تر را درج کردیم . باید ها و نباید های سونا خشک ( به زودی ..)

ساخت سونا خشک
ساخت سونا خشک


مطالب مرتبط با موضوع الزامات سونای خشک :

 • راهنمای سونا : چگونه در خانه سونا بسازیم
  ساخت سونا خشک در خانه ؛ممکن است از خود بپرسید : آیا می توان یک سونا خشک در خانه ساخت ؟ در کشورهای شمال اروپا مانند فنلاند ، بیش از نیمی از جمعیت کشور در خانه خود سونا دارند . در سایر نقاط جهان ، نه به اندازه فنلاند ، اما امکاناتی است که خیلی ها آرزوی آن را دارند .
 • آیا سونا به زهکشی نیاز دارد ؟ الزامات تاسیسات لوله کشی سونا
  سلامتی و تندرستی معمولاً ایده یا هدف شما هنگام رفتن به سونا است . ایده جوانسازی پوست ، رهایی از تنش و تسکین درد از مسائل زندگی ، نیروی محرکه ای برای سوناهای داخل خانه است . کسانی که به این مفهوم ، تازه واردند ممکن است بپرسند که الزامات زهکشی چیست ؟
 • دمای سونا خشک
  دما در یک سونای خشک می تواند از 150 درجه فارنهایت تا 195 درجه فارنهایت (65.6 درجه سانتی گراد تا 90.6 درجه سانتیگراد) حرارت داشته باشید همیشه بالای سونا در زیر سقف حرارت بالا تر است .
 • نکاتی که باید قبل از ساخت سونا انجام شود. استاندارد سونا خشک
  هر سازه ای قبل از اجرا نیاز به زیر ساخت هایی دارد که باید بخوبی از آنها مطلع باشیم و چه بسا رعایت نکات مهم قبل از اجرای چوب کاری سونا باعث ایجاد یک سونای بهینه کم مصرف و فوق العاده شود
 • چگونه سونا اتاق را گرم می کند؟ همه چیز درباره سونا
  این روش سنتی از سوزاندن چوب برای تولید اخگر یا گرم کردن سنگ های سونا استفاده می کند. رطوبت کم و گرمای خشک تولید می کند. ممکن است هر 10 دقیقه یا بیشتر، آب روی سنگ ها ریخته شود تا رطوبت و گرما به اتاق اضافه شود.
 • تفاوت سونای خشک و سونا بخار
  اطلاعات مهم درباره تفاوت سونای خشک با سونا بخار , نکاتی درباره سونا با چوب یا سونا با سرامیک , کدام بهتر است و مزایای سونا چیست
WhatsApp us