قبل از ساخت سونا

هر سازه ای قبل از اجرا نیاز به زیر ساخت هایی دارد که باید بخوبی از آنها مطلع باشیم و چه بسا رعایت نکات مهم قبل از اجرای چوب کاری سونا باعث ایجاد یک سونای بهینه کم مصرف و فوق العاده شود

ساخت سونای خشک
ساخت سونای خشک
 1. اجرای دیوارهای سیمانی محکم با نرمه کشی دقیق , هر قدر زیرسازی سونا دقیق تر اجرا شود, کار نهایی تمیز تر اجرا می شود .
 2. سقف بسته باشد و جریان هوا وجود نداشته باشد
 3. هواکش برای سونا تعبیه شود و حتما باید دریچه داشته باشد و قابل تنظیم باشد
 4. درب سونا هرچه کوچکتر باشه ؛ پرت حرارتی کمتر خواهید داشت . مثلا 80*200 خوب است .. کمتر هم خوبه مثلا 75*195 ولی توجه داشته باشد درب کوچک موجب سختی در عبور میشود ولی این بعنوان تنها پرت غیر قابل کنترل , تا حد زیادی با کوچک کردن درب کنترل می شود
 5. کف سونا باید تراز و صاف و صیقلی باشد . اصولا کف سونا را با آب نمی شورند بلکه باید قابل تی کشیدن باشه . اما برای زمان شستشو یک کفشور برای جلو درب سونا تعبیه کنید . ( بیرون سونا )
 6. برق سونا بر اساس نوع هیتری که خریداری میکنید توسط برق کار صنعتی باید طراحی و اجرا شود . کابل و سیم های روشنی باید نسوز و داخل بتن باشند . نه اینکه نجار سیم را زیر چوب رد کند .
 7. محل قرار گرفتن هیتر از زیر و پشت باید آجر نسوز باشد . تصور کنید سنگ های هیتر که بسیار داغ و آتشزا هستند بر روی چوب بیفتند . برای جلو گیری از احتمال آتش سوزی زیر هیتر و پشت هیتر را با آجر نسوز کاور کنید .
 8. در تابلو برق سونا وجود محافظ جان اجباری است , برق روشنایی را 24 ولت تعبیه کنید . برق هیتر بهتر است 3 فاز باشد . حضور یک برقکار ماهر لازم است . اصولا برقکار های ساختمام تجربه کمی درباره تجهیزات سونا دارند .
 9. ارتفاع سونا را تا جایی که میتوانید کم کنید . نهایتا 225 و تا 210 سانت هم خوب است . این باعث میشود فشار کمتری به منبع گرمایش شما بیاید .
 10. اگر میخواهید کوره گازی بگذارید لازم است بفکر دود کش و انشعاب گاز بصورت استاندارد باشید . اتاق مشعل باید هواکش داشته باشد و بطور کامل از اتاق سونا جدا باشد . استاندارد های مربوطه توسط مهندس تاسیسات تایید شود تا مشکل جانی برای کسی پیش نیاید .
 11. اگر کلید سونا و ترموستات در دسترس است بگونه ای طراحی شود که در دسترس کودکان نباشد .
 12. برق سونا باید یک کلید برای قطع کامل در داخل و خارج از سونا داشته باشد . ( البته این مورد متاسفانه مرسوم نیست )

نکات بسیاری وجود دارد که لازم است بر اساس شرایط پروژه بررسی شود . ما چند نکته مهم تر را درج کردیم . باید ها و نباید های سونا خشک ( به زودی ..)

ساخت سونا خشک
ساخت سونا خشک


مطالب مرتبط با موضوع الزامات سونای خشک :

WhatsApp us