آیا سونا برای عفونت گوش خوب است ؟ ( گرما و رطوبت چگونه می تواند به ما کمک کند )

سونا فواید زیادی برای سلامتی دارد ، از ریکاوری عضلات بعد از تمرین گرفته تا سم زدایی منافذ . اما ، با دانستن اینکه سونا چقدر می‌ تواند مفید باشد ، ممکن است فکر کنید که آیا می ‌تواند برای عفونت گوش هم مفید باشد یا خیر ؟

مزایای سونا
مزایای سونا

بازدید از سونا می تواند برای کمک به درمان عفونت گوش مفید باشد . گرمای سونا دمای متوسط ​​بدن شما را افزایش می ‌دهد و تب را تقلید می ‌کند و بدن شما را به حالت ریکاوری وادار می‌ کند . گرما همچنین می تواند به سم زدایی بدن شما کمک کند و جریان خون را به سمت گوش افزایش دهد و در نتیجه از فشار دردناک در آن ناحیه خلاص شوید .

به خواندن این مقاله ادامه دهید تا آموزش مربوط به نحوه مناسب بودن سونا برای عفونت گوش و اینکه گرما و رطوبت چگونه می تواند به شما کمک کند را بیاموزید .

آیا سونا می تواند به خلاص شدن از شر عفونت گوش کمک کند ؟

صبح از خواب بیدار می ‌شوید و درد شدیدی در گوش شما احساس می ‌شود ، شما با پزشک خود تماس می گیرید ، اما او نمی تواند شما را برای چند روز آینده ملاقات کند ، درد شما آنقدر بد است که نمی توانید منتظر دکتر بمانید ، با یادآوری اینکه سونا در گذشته چقدر به دردهای شما کمک می کرد ، فکر می کنید که آیا می تواند به خلاص شدن از شر عفونت گوش نیز کمک کند .

سونا می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله عفونت گوش کمک کند . سونا ، اتاق بخار و سونای مادون قرمز همه فوایدی دارند که به خلاص شدن از شر عفونت گوش کمک می کند .

گرمای سونا دمای بدن شما را به طور متوسط ​​تا 102 درجه فارنهایت افزایش می دهد . این درمان هایپرترمیک تب را تقلید می کند و بدن شما را به حالت ریکاوری وادار می کند . علاوه بر این ، گرما بدن شما را سم زدایی می کند و گردش خون و جریان خون را در گوش افزایش می دهد و در نتیجه فشار را کاهش می دهد .

استنشاق بخار سونا به شما امکان می دهد مخاط انباشته شده را با عبور از مجرای تنفسی خود رفع کنید . 

اگرچه عفونت گوش در کودکان شایع تر است ، اما سالانه حدود 200000 بزرگسال از این عفونت ها رنج می برند . اگر خود را در میان این گروه می بینید و به دنبال راهی برای احساس آرامش هستید ، سونا گزینه مناسبی برای شما است .

آیا گرما به عفونت گوش کمک می کند ؟

عفونت گوش زمانی اتفاق می‌ افتد که مایع در شیپور استاش ، کانالی که گوش میانی شما را به حلق متصل می ‌کند ، تجمع یا مسدود شود . هنگامی که این لوله مسدود می شود ، گردش خون کاهش می یابد و علائم و گسترش عفونت بدتر می شود .

استفاده از گرما می تواند راهی عالی برای کاهش علائم و جلوگیری از گسترش عفونت با افزایش جریان خون در شیپور استاش باشد .

وجود گرما نیز اثر ضد درد ایجاد می کند . یک اثر ضد درد ، نحوه درک بدن شما از درد را تغییر می دهد و باعث کاهش احساسات در بدن می شود .

علاوه بر این ، گرما می تواند درد ناشی از عفونت گوش را با شل کردن ماهیچه ها و تبخیر مایع موجود در گوش کاهش دهد .

آیا بخار برای عفونت گوش مفید است ؟

بخار می تواند برای عفونت گوش بسیار عالی باشد زیرا رطوبت راه های بینی را باز می کند و مخاط را شل می کند / می شکند و باعث می شود مایع راحت تر دفع شود .

مجرای گوش مستقیماً به بینی و گلو متصل می شود . هنگامی که بدن شما مخاط را در مجرای بینی آزاد می کند ، فشاری که باعث درد در گوش شما می شود را کاهش می دهد .

راه دیگری که بخار و رطوبت ممکن است به عفونت گوش کمک کند ، تعریق است .

طبق تحقیقات انجام شده در سراسر اروپا ، عرق می تواند عفونت ها را درمان کند ، زیرا پوست ما دارای پروتئین طبیعی است که می تواند میکروب های مضر را در صورت فعال شدن توسط عرق از بین ببرد .

آیا می توان از سونا عفونت گوش گرفت ؟

شاید شنیده باشید که می توان عفونت باکتریایی را از یک سونا ناپاک گرفت ، اما آیا می توان به عفونت گوش مبتلا شد ؟

سونا به خودی خود نمی تواند باعث عفونت گوش فرد شود . تنها راهی که سونای گرمای خشک می تواند باعث عفونت گوش شود این است که فرد دیگری که عفونت سینوسی دارد از سونا استفاده کند و به اندازه کافی تمیز نشود .

مانند هر جای دیگری در جهان ، انتقال باکتری های مضر از فردی به فرد دیگر می تواند باعث بیماری شود .

خوشبختانه ، سوناها به طور کامل تمیز می شوند و خطر ابتلا به بیماری را به حداقل می رساند . اگر نگرانی دارید ، می‌ توانید با فردی در باشگاه سلامت یا اسپا خود صحبت کنید تا از سیاست‌ ها و روش‌ های تمیز کردن خاص آن ‌ها در سونا مطلع شوید .

نحوه استفاده از سونا برای کمک به عفونت گوش

مزایای سونا
مزایای سونا

شما می توانید با هیدراته ماندن و نشستن در وضعیت رو به بالا ، اثرات مثبت گرمای سونا را به حداکثر برسانید .

هنگامی که از سونا برای کمک به عفونت گوش خود استفاده می کنید ، می توانید همانطور که معمولاً از سونا استفاده می کنید ، استفاده کنید . نیازی به تغییر دما یا مدت زمانی که به آن عادت ندارید ، نیست .

اگرچه برخی از افراد دوست دارند روی نیمکت سونا دراز بکشند ، اما اگر عفونت گوش دارید بهتر است صاف بنشینید زیرا دراز کشیدن معمولا درد گوش را افزایش می دهد .

قبل از استفاده از سونا ، حتما آب فراوان بنوشید . هیدراته ماندن همیشه ضروری است ، اما سونا می تواند باعث تعریق شما شود ، بنابراین حتما قبل و بعد از جلسه خود آب بنوشید .

نحوه استفاده از اتاق بخار برای کمک به عفونت گوش

کتابخانه طب طبیعی چند روغن ضروری را که می توانید در سونا برای کمک به اثرات بخار استفاده کنید ، برجسته می کند .

با افزودن این روغن های ضروری به برنامه روزانه خود از اتاق بخار به طور موثرتری استفاده کنید :

روغن درخت چای و / یا روغن ریحان – روغن درخت چای و روغن ریحان هر دو ضد عفونی کننده طبیعی ، ضد التهاب و ضد قارچ هستند که منجر به تسریع بهبودی و تجزیه غشای سلول های قارچی می شود .

    روغن میخک و / یا روغن پونه کوهی – روغن میخک و روغن پونه کوهی هر دو آنتی بیوتیک های طبیعی هستند . خواص ضد باکتریایی آنها می تواند قارچ ها ، ویروس ها ، انگل ها و حتی باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها را از بین ببرد .

اتاق بخار توانایی قابل توجهی در پاکسازی سینوس های شما دارد . هنگامی که در اتاق بخار می نشینید ، با خم کردن سر خود به سمت جلو و در حالت مستقیم ، باز شدن گذرگاه ها را به حداکثر برسانید .

فراموش نکنید که یک جعبه دستمال کاغذی به همراه داشته باشید و همیشه به کارکنان سونا اطلاع دهید که بیمار هستید تا اتاق به اندازه کافی ضد عفونی شود .

نحوه استفاده از سونا مادون قرمز برای کمک به عفونت گوش

مانند گرمای خشک و اتاق بخار ، سونای مادون قرمز می تواند به رفع احتقان و بهبود جریان خون در گوش کمک کند . با این حال ، سونای مادون قرمز یک ترفند دیگر در آستین خود دارد .

سونای مادون قرمز نیز یک راه عالی برای کمک به عفونت گوش است زیرا از طریق نفوذ نور عمیق مادون قرمز ، هسته بدن شما را گرم می کند . گرمای سونا از دفاع طبیعی بدن در برابر عفونت ها تقلید می کند : تب . با شبیه سازی تب ، بدن شما مجبور به رفتن به حالت ریکاوری می شود .

این حالت ریکاوری ناشی از گرما بدن شما را تشویق می‌کند تا از شر عفونت‌ های قارچی و باکتریایی خلاص شود و در عین حال ایمنی را تقویت کند . تقویت ایمنی باعث افزایش گلبول های سفید و آنتی بادی ها می شود .

در سونای مادون قرمز ، بدن شما مقدار زیادی سموم آزاد می کند . بنابراین توصیه می شود بعد از جلسه سونا ، دوش بگیرید تا مطمئن شوید که تمام سموم را از بین می برید . از آنجایی که گرما شبیه تب است ، گرفتن دوش آب گرم ایده آل است ، اما اگر احساس نیاز کردید ، خنک شدن با دوش آب سرد کاملاً بررای شما مناسب است .

سونای مادون قرمز معمولاً تا حدود 10 دقیقه باعث تعریق نمی شود . شما در حال حاضر از مزایای نورهای مادون قرمز بهره مند شده اید ، بنابراین اگر احساس ناراحتی کردید بهتر است آن را ترک کنید .  هنگام استفاده از سونا نباید راحتی شما به خطر بیفتد .

هر نوع سونا می تواند از طریق رفع احتقان ، کاهش فشار ، اثرات ضد درد ، سم زدایی ، تعریق ، تقلید تب و البته از طریق آرامش به عفونت گوش کمک کند . آرامش برای بهبودی بسیار مهم است .

 اگر عفونت گوش دارید ، همیشه توصیه می شود با پزشک خود تماس بگیرید ، زیرا ممکن است مشکل یا بیماری شدیدتری باعث آن شود .

سونا را می توان همراه با آنتی بیوتیک ها استفاده کرد ، بنابراین اگر پزشک شما اجازه می دهد ، برای آرامش و تسکین طبیعی درد به سونا بروید !

آیا سونا پوست شما را روشن تر یا تیره تر می کند ؟ ( سنتی / مادون قرمز )

مزایای سونا
مزایای سونا

سونای سنتی گرما را فراهم می کند ، در حالی که سونای مادون قرمز گرما و همچنین نور را فراهم می کند . هم گرما و هم اشعه مادون قرمز از اجزای مهم خورشید هستند . آیا سونا می تواند پوست شما را بسوزاند ، برنزه کند یا روشن کند ؟

سونا پوست شما را روشن یا تیره نمی کند . اشعه مادون قرمز (IR) و اشعه ماوراء بنفش (UV) طول موج جداگانه ای دارند و به طور متفاوتی روی پوست نفوذ کرده و تأثیر می گذارند . اشعه ماوراء بنفش و گرمای شدید می تواند به پوست آسیب برساند ، اما هر اثری که ممکن است یک سونای سنتی یا مادون قرمز روی رنگ پوست شما بگذارد موقتی است و احتمالاً ناشی از کم آبی یا گرما است .

برای اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر سونا بر رنگ پوست و اینکه آیا سونا مفید یا مضر است به خواندن مقاله ادامه دهید .

سونای سنتی با پوست چه می کند ؟

سونای سنتی با کاهش فشار خون ، شل کردن عضلات ، سم ‌زدایی بدن و موارد دیگر ، درون ما را آرام می ‌کند . اما بیرون بدن ما چطور ؟ به هر حال ، پوست ما بزرگ ترین عضو بدن ما است ، بنابراین سونا دقیقاً با پوست ما چه می کند ؟

سونا فواید زیادی برای پوست دارد که باعث بهبودی ، تقویت گردش خون ، پاکسازی پوست ، مبارزه با عفونت و ظاهری جوان تر می شود .

برخی از مزایای عمده ای که سونا برای پوست شما دارد عبارتند از :

    به پسوریازیس کمک می کند – مطالعات نشان داده اند که سونا می تواند از طریق هیدراتاسیون ، گرما و متعادل کردن سطح pH پوست را از شر پوسته های هیپرکراتوز خلاص کند .

    عرق پوست را تمیز می کند – عرق کردن روش طبیعی بدن برای سم زدایی پوست و پاک کردن کثیفی از منافذ شماست . بنابراین ، تعریق می تواند پوست شما را پاک کند و احتمال لکه های بعدی را کاهش دهد .

کلاژن را در پوست افزایش می دهد – با افزایش سن ، پوست ما خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و در نتیجه پوست شل یا چروک می شود . سونا به تولید کلاژن کمک می کند و پوست را جوان تر نشان می دهد .

    به خشکی پوست کمک می کند – غدد چربی بدن شما یک مرطوب کننده طبیعی به نام سبوم ایجاد می کنند . هنگامی که این غدد مسدود می شوند ، توانایی مرطوب کنندگی کاهش می یابد . استفاده از سونا می تواند منافذ و غدد شما را باز کند و به سبوم این فرصت را بدهد تا کار خود را انجام دهد .

    استرس را از بین می برد – احساس درونی شما اغلب در بیرون دیده می شود . سطح استرس نقش مهمی در ظاهر پوست ما دارد . سونا استرس را از نظر روحی و جسمی کاهش می دهد . کاهش استرس می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی پوست شما داشته باشد .

    باکتری های مضر را از بین می برد – گرمای سونا می تواند میکروارگانیسم های عفونی را از بین ببرد .

    می تواند التهاب را کاهش دهد – پروتئین واکنشی C پروتئینی است که در پلاسمای خون شما یافت می شود و در پاسخ به التهاب افزایش می یابد . استفاده مکرر از سونا محتوای پروتئین واکنشی C را کاهش می دهد ، بنابراین التهاب را کاهش می دهد .

آیا سونای سنتی پوست شما را روشن تر می کند ؟

مزایای سونا
مزایای سونا

سونای سنتی هیچ اثر دائمی بر محتوای ملانین پوست شما ندارد .

اگر بعد از جلسه سونا پوست شما روشن تر یا رنگ پریده است ، ممکن است نشانه کم آبی بدن باشد .

نوشیدن آب قبل و بعد از جلسه سونا ضروری است .

آیا سونای سنتی پوست شما را تیره می کند ؟

سونای سنتی پوست شما را تیره نمی کند .

می توانید سونا را با رنگ صورتی پوست ترک کنید . این یک اثر موقت گرما است .

معمولا قرار گرفتن در معرض گرما باعث برافروختگی پوست شما می شود .

سونای مادون قرمز با پوست چه می کند ؟

سونای مادون قرمز نیز فواید مثبت زیادی برای پوست شما دارد . مانند سونای سنتی ، نورهای مادون قرمز یک درمان مورد تایید متخصص پوست برای بسیاری از بیماری ‌های پوستی و برای سلامت کلی پوست هستند .

در اینجا چند فوایدی که سونای مادون قرمز می تواند برای پوست شما داشته باشد آورده شده است :

    بهبودی را تقویت می کند – متخصصان پوست معتقدند که نورهای مادون قرمز می توانند با افزایش روند نوسازی سلولی ، ترمیم پوست را تسریع کنند .

    به التهاب کمک می کند – مانند سونای سنتی ، سونای مادون قرمز پروتئین واکنش دهنده C پلاسمای خون را کاهش می دهد و در نتیجه التهاب کمتری ایجاد می کند .

    تولید کلاژن – کلاژن بلوک ساختمانی ساختار پوست شما است . میتوکندری اکثریت قریب به اتفاق انرژی مورد نیاز برای تامین انرژی سلول های پوست شما را تولید می کند . میتوکندری نور مادون قرمز را جذب می کند و در نتیجه کلاژن بیشتری تولید می کند .

    پاکسازی پوست – عرق یک راه طبیعی برای پاکسازی منافذ پوست است . جوش های آکنه می توانند به طور مستقیم با استرس مرتبط باشند . بنابراین ، لذت بردن از سونای مادون قرمز می تواند به کاهش استرس و جلوگیری از لکه های بعدی کمک کند .

آیا سونای مادون قرمز پوست شما را روشن تر می کند ؟

مطابق با سونای سنتی ، سونای مادون قرمز به طور دائم بر محتوای ملانین پوست تأثیر نمی گذارد .

با این حال ، اگر بعد از یک جلسه رنگ پریده بودید ، این نشانه کم آبی بدن است که باید بسیار جدی گرفته شود .

آیا سونا مادون قرمز پوست شما را تیره می کند ؟

سونای مادون قرمز پوست شما را تیره نمی کند .

نور مادون قرمز نسبت به اشعه ماوراء بنفش که باعث سوختن یا برنزه شدن پوست شما می شود بسیار ایمن تر و با شدت کمتر است .

با این حال ، اگر شرایط پوستی دارید که بر رنگدانه پوست شما تأثیر می گذارد ، مانند ملاسما ، نور مادون قرمز ممکن است وضعیت شما را بدتر کند .

چگونه بعد از استفاده از سونا از پوست خود مراقبت کنیم ؟

با توجه به مزایای بی‌ شمار سونا ، مهم است که با مراقبت‌ های پس از آن بهترین استفاده را از جلسه خود ببرید .

سونا به دلیل تعریق بیش از حد می تواند منجر به کم آبی بدن شود . تعریق یکی از مزایای بسیاری است که سونا ارائه می دهد ، اما ضروری است که با نوشیدن آب قبل و بعد از جلسه سونا هیدراته بمانید .

همچنین می توانید با استفاده از لوسیون های مرطوب کننده به پوست خود کمک کنید تا هیدراته بماند .

همانطور که گفته شد ، عرق کردن یک مزیت فوق العاده سونا است زیرا با خارج کردن سموم از منافذ پوست ، پوست شما را سم زدایی می کند . توصیه می شود بعد از جلسه خود در یک دوش آب سرد یا ولرم لایه برداری کنید . شما باید آن سموم را از بدن خود بشویید تا سم زدایی به طور کامل موثر باشد .

علاوه بر این ، گرما منافذ شما را باز می کند و آب خنک آنها را می بندد . بنابراین ، بهتر است حمام بعد از جلسه خود را با دمای آب گرم تر شروع کنید و دوش را با دمای خنک به پایان برسانید تا منافذ پوست خود را کوچک کرده و سموم را از بین ببرید .

آیا سونا برای عفونت سینوس مفید است ؟ ( گرما و رطوبت چگونه می تواند کمک کند )

مزایای سونا
مزایای سونا

عفونت سینوسی که به عنوان سینوزیت نیز شناخته می شود ، وضعیتی است که با التهاب حفره های اطراف مجرای بینی مشخص می شود که معمولاً توسط ویروس ها یا باکتری ها ایجاد می شود . عفونت حاد سینوسی می تواند در اثر آلرژی یا سرماخوردگی ایجاد شود و نیازی به درمان شدید ندارد . سونا برای کمک به درمان برخی عفونت‌ها و شرایط سلامتی شناخته شده است ، اما آیا عفونت سینوسی یکی از آنهاست ؟

درمان عفونت سینوسی معمولاً شامل قرار دادن کمپرس گرم روی صورت برای کاهش درد ، هیدراتاسیون برای رقیق شدن مخاط ، استفاده از قطره ‌های آب نمک بینی و ضد احتقان ‌های بدون نسخه است . اگرچه ممکن است عفونت سینوس شما را درمان نکند ، گرما و رطوبت سونا می تواند علائمی مانند فشار ، خشکی و گرفتگی را کاهش دهد .

به خواندن ادامه دهید تا بیشتر بدانید که چگونه سونا می تواند به عفونت سینوسی کمک کند و بهترین انتخاب شما کدام نوع سونا است .

آیا سونا می تواند به عفونت سینوسی کمک کند ؟

اگر از سینوزیت ، آسم ، برونشیت یا هر بیماری تنفسی دیگری رنج می برید ، استفاده منظم از اتاق سونا می تواند کمک بزرگی باشد .

سونا می تواند به عفونت های سینوسی و سایر عفونت های مرتبط کمک کند . دمای بالا در سونا با استفاده از گرمای خشک باعث تعریق شدید می شود . گذراندن زمان در اتاق سونا می تواند گردش خون را تقویت کرده و التهاب حفره های اطراف مجرای بینی شما را تسکین دهد .

بازدید منظم از سونا ممکن است به طور کامل از عفونت های بینی مانند سینوزیت جلوگیری نکند ، اما می تواند به کاهش تعداد علائم و تسریع بهبود عفونت کمک کند .

گرمای سونا به پاکسازی مخاط از مجاری برونش و بینی کمک می کند که می تواند به عفونت سینوسی کمک کند . یک جلسه سونا می تواند به تسکین افراد مبتلا به عفونت سینوسی کمک کند .

    آیا تا به حال به این فکر کرده اید که آیا سونا برای برونشیت مفید است ؟ در این مقاله می توانید در این مورد بدانید !

گرما عفونت سینوسی را بهتر می کند یا بدتر ؟

اگر تا به حال عفونت سینوسی داشته اید ، به احتمال زیاد به کمپرس مرطوب روی صورت خود یا یک دوش آب گرم روی آورده اید تا فشار را کاهش دهید و چند نفس خوب و عمیق بکشید . آیا گرمای سونا به شما کمک می کند یا واقعاً می تواند باعث شود که شما احساس بدتری داشته باشید ؟

گرما منافذ پوست را باز می کند و باعث می شود به شدت عرق کنید . افزایش تعریق به دفع سموم و مواد زائد از بدن کمک می‌کند که منجر به تقویت سیستم ایمنی ، تنفس بهتر و گردش خون می‌شود . این به بهبود عفونت سینوسی کمک می کند .

علاوه بر مزایای مستقیم گرمای سونا ، می توانید از آرامش و درمان نیز لذت ببرید . تمدد اعصاب و درمان هر دو در افزایش روند بهبودی کمک زیادی می کنند . زمانی که بدن تحت فشار است ، آرامش به کاهش استرس و تسکین بیماری کمک می کند .

گرمای سونا همچنین می تواند به کند کردن تنفس ، کاهش فشار خون و کاهش ضربان قلب شما کمک کند . هنگامی که بدن آرام است ، سیستم ایمنی و گلبول ‌های سفید خون برای پاک کردن سریع ‌تر و مؤثرتر عفونت مبارزه می‌ کنند .

آیا بخار و رطوبت باعث بهتر یا بدتر شدن عفونت سینوسی می شود ؟

هر زمان که سینوزیت داشته باشید ، پوشش بینی متورم می شود . این فشار ایجاد می کند که منجر به درد در اطراف بینی ، پیشانی ، چشم ها و بقیه قسمت های صورت شما می شود . برخی از افراد سردردهای فشاری را تجربه می کنند و اگر فرد خم شود ، این علائم می تواند بدتر شود . بخار و رطوبت می تواند به رفع گرفتگی و کاهش تورم در مناطق آسیب دیده کمک کند .

گرما و رطوبت می تواند به بهبود جریان خون کمک کند و از رساندن مناسب اکسیژن و مواد مغذی به هر سلول در بدن اطمینان حاصل کند . گذراندن زمان در سونا ، سونا مادون قرمز یا اتاق بخار می تواند التهاب را کاهش دهد و گردش اکسیژن و مواد مغذی را در بدن افزایش دهد .

سونا همچنین می تواند جریان خون را بهبود بخشد ، اسپاسم عضلانی را تسکین دهد ، سفتی مفاصل را کاهش دهد ، عملکرد سلولی سالم را بهبود بخشد و بهبود عفونت ها و بیماری ها را تسریع بخشد .

آیا برای عفونت سینوسی باید از سونا ، سونا مادون قرمز یا اتاق بخار استفاده کرد ؟

اگر می ‌توانید از یک سونا سنتی ، یک سونای مادون قرمز یا یک اتاق بخار دیدن کنید ، کدام یک برای کمک به تسکین ناراحتی ناشی از عفونت سینوسی مؤثرتر است ؟

سونای مادون قرمز ممکن است بهترین انتخاب برای برخی از افراد مبتلا به عفونت بینی باشد . این فقط گرمای یک سونا مادون قرمز نیست که کار را انجام می دهد ، بلکه نور به عنوان یک کاتالیزور برای تولید گلبول های سفید خون عمل می کند .

نور مادون قرمز باعث تولید گلبول های سفید در بدن می شود . هنگامی که عفونت دارید ، اولین چیزی که در لیست آرزوهای شما وجود دارد باید تولید گلبول های سفید بیشتر باشد زیرا به مبارزه با عفونت ها و بیماری ها کمک می کنند .

علاوه بر این ، سونای مادون قرمز گرمایی ایجاد می کند که باعث تعریق می شود و همچنین به عمق پوست نفوذ می کند . این امر به بهبود گردش خون کمک می کند ، که معمولاً در اثر عفونت سینوسی مختل می شود . این امر انتقال بهتر اکسیژن و مواد مغذی را به تمام قسمت های بدن تسهیل می کند .

در حالی که سونای مادون قرمز احتمالاً بهترین انتخاب در هنگام ابتلا به عفونت سینوسی است ، هنگام بازدید از یک سونا سنتی یا یک اتاق بخار نیز می توانید مزایای آن را مشاهده کنید .

نحوه استفاده از سونا برای عفونت بینی

عفونت بینی منجر به مشکل تنفسی می شود . همچنین مانع از جریان آزاد اکسیژن و مواد مغذی می شود . دانشمندان تأیید کرده اند که گرمای سونا می تواند به تسکین برخی از عفونت های بینی از جمله سرماخوردگی ، آسم و عفونت های سینوسی کمک کند .

سونا با دمای معمولی خود می تواند علائم عفونت را با بهبود زهکشی و تضعیف ویروس ها و باکتری ها کاهش دهد . بیشتر سوناها می توانند تا 180 درجه فارنهایت گرم باشند ، بنابراین توصیه می شود هر بار بیش از 15 تا 20 دقیقه در داخل سونا نمانید .

نحوه استفاده از اتاق بخار برای عفونت بینی

برخی افراد ممکن است اتاق بخار را برای درمان عفونت های بینی موثرتر از سونا بدانند . این یکی از دلایلی است که پزشکان به افراد مبتلا به عفونت های سینوسی ، عفونت های بینی یا آسم توصیه می کنند از اتاق های بخار استفاده کنند .

اتاق بخار به از بین بردن احتقان در سینوس ها و ریه ها کمک می کند . جدا شدن به انسداد سینوس ها ، درمان سرماخوردگی و کمک به تنفس کمک می کند . با این حال ، توصیه می شود برای جلوگیری از خطر کم آبی که می تواند باعث غلیظ شدن مخاط و ایجاد فشار بیشتر سینوسی شود ، زمان زیادی را در سونا نگذرانید . زمان پیشنهادی برای سینوزیت در اتاق بخار بین 15 تا 20 دقیقه است .

اتاق بخار به پاکسازی مخاطی که عامل عفونت است کمک می کند و به نوبه خود به تنفس هم کمک می کند . اگرچه اگر به طور نامناسب استفاده شود ، می تواند عفونت بینی را بدتر کند . به همین دلیل است که اتاق های بخار باید با احتیاط کامل استفاده شوند .

نحوه استفاده از سونا مادون قرمز برای عفونت بینی

سونای مادون قرمز در عمل به عنوان یک سلاح شفابخش طبیعی به مبارزه با عفونت سینوسی کمک می کند . استفاده از آن به بهترین شکل تضمین می کند که بیشترین بهره را از آن می برید .

در سونای مادون قرمز ، هوای داخل آن شبیه هوای بیرون اتاق است . سونای مادون قرمز شخص را از درون گرم می کند نه هوای داخل اتاق را . از آنجایی که دمای یک سونا مادون قرمز بین 120 درجه فارنهایت تا 140 درجه فارنهایت است ، یک جلسه 15 دقیقه ای می تواند برای بدن بسیار مفید باشد . همچنین نوشیدن آب زیاد قبل ، حین و بعد از جلسه ضروری است .

سونای مادون قرمز ایمنی بدن را بهبود می بخشد و تولید گلبول های سفید و آنتی بادی ها را افزایش می دهد که به دلیل ویژگی های مبارزه با بیماری شناخته شده اند .

پرسش های مرتبط

چرا بعد از سونا سردرد سینوسی دارم ؟

ممکن است به دلایل مختلفی بعد از سونا دچار سردرد سینوسی شوید .

استفاده از سونا ممکن است شما را بیمار نکند ، اما اگر شرایط بهداشتی زمینه ‌ای دارید که می‌ تواند در اثر گرما ایجاد شود ، احتمال بروز مشکلات سلامتی مانند سردرد سینوسی ممکن است بیشتر باشد . از دست دادن آب بدن و از دست دادن الکترولیت ها بدون جبران کافی ، برخی از دلایل اصلی سردرد سینوسی هستند .

بیماران دیابتی بیشتر پس از سونا دچار کم آبی می شوند و افراد مسن بیشتر مستعد استرس گرما هستند . احتمال زیادی وجود دارد که این دسته از افراد پس از سونا دچار خستگی یا سردرد سینوسی شوند .

در اینجا چند نکته برای کمک به جلوگیری از سردرد سینوسی بعد از سونا وجود دارد :

 • قبل ، حین و بعد از سونا آب بنوشید .
 • قبل و بعد از سونا از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید .
 • با مصرف میوه ها ، نمک دریا ، آب نارگیل و مکمل های ویتامینی ، مواد مغذی از دست رفته را جبران کنید تا مواد مغذی از دست رفته مانند منیزیم ، کلسیم ، پتاسیم و سدیم را جبران کنید .

آیا سونا برای آبریزش بینی خوب است ؟

نشستن در سونا به مدت 10 تا 15 دقیقه می تواند در جلوگیری از آبریزش بینی موثر باشد .

گرمای سونا مجرای بینی را تمیز می کند ، زهکشی را رقیق می کند و از چکه کردن آن در گلو جلوگیری می کند . گرمای سونا به تضعیف ویروس‌ ها و باکتری ‌هایی که علائم عفونت بینی مانند آبریزش بینی را ایجاد می ‌کنند ، کمک می ‌کند .

آیا سونا باعث عفونت باکتریایی می شود ؟

پیروی از قوانین سالم در سونا همیشه مهم است و رعایت نکردن آن می تواند منجر به افزایش خطر عفونت های باکتریایی شود .

باکتری ها در مناطق مرطوب و گرم رشد می کنند ، به این معنی که شما نباید اجازه دهید پوست شما با نیمکت های چوبی مرطوب تماس پیدا کند ( مخصوصاً در سونای سنتی ) .

آیا سونا برای کلیه ها مفید است ؟ ( چگونه گرما و بخار می تواند کمک کند )

اگرچه به طور سنتی در مراکز سلامتی برای کاهش تنش عضلانی یا کمک به کاهش وزن استفاده می شود ، شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می دهد گرما درمانی ممکن است در درمان بیماری های مزمن نیز موثر باشد پس آیا سونا برای کلیه ها مفید است ؟

سونا می تواند با کاهش سطح پتاسیم سرم ، بهبود گردش خون قلبی عروقی و تحریک دفع مواد زائد به سلامت کلیه های شما کمک کند . بهترین روش برای بهینه سازی کلیه ها ، گذراندن 10 دقیقه ، 3 بار در هفته ، در سونای مادون قرمز است . برای جلوگیری از هیپرترمی و آسیب بیشتر کلیوی ، مرتب آب بنوشید .

برای آشنایی با فواید سونا برای سلامت کلیه و انواع مشکلات کلیوی که سونا می تواند به شما کمک کند ، به خواندن مقاله ادامه دهید . علاوه بر این ، ما بهترین راه برای استفاده از سونا برای عملکرد بهتر کلیه ها را در این مقاله بررسی خواهیم کرد !

آیا سونا می تواند به بهبود سلامت و عملکرد کلیه کمک کند ؟

بیشتر داده ‌های کنونی به دنبال افرادی است که مشکل کلیوی خاصی دارند ، اگرچه می ‌توان فرض کرد که این مزایا برای همه صرف ‌نظر از وضعیت سلامتی آنها اعمال می ‌شود . تحقیقات اخیر نشان می دهد که گرمای سونا می تواند یک گزینه درمانی موثر برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی (CKD) باشد .

گرما و بخار حاصل از سونا بر عملکرد کلیه تأثیر می گذارد :

 • کاهش افزایش وزن بین دیالیزی
 • کاهش سطح پتاسیم سرم
 • بهبود گردش خون قلبی عروقی
 • القای حذف ضایعات و مایعات
 • کاهش فشار خون
 • افزایش آزادسازی اریتروپویتین (مسئول ایجاد RBC)
 • متعادل کردن سطح pH بدن ما

و موارد زیادی که همگی در سلامت ما تاثیر بسزایی دارند .

داده های پزشکی در مورد استفاده از سونا برای کلیه ها :

هدف اصلی کلیه های ما حذف مواد زائد از 200 لیتر خون در روز است .

یک مطالعه در سال 2019 نشان می دهد که این مزایا مشابه مزایایی است که در طول دیالیز تجربه می شود . آن ‌ها کلیه ‌های ما را قادر می ‌سازند تا مواد زائد و سمومی را که در جریان خون انباشته می ‌شوند و به بیماری کلیوی مرحله نهایی (ESRD) کمک می ‌کنند ، دفع کنند .

در مطالعه ای که در مجله تغذیه کلیوی منتشر شد ، شرکت کنندگانی که سه جلسه 20 دقیقه ای در هفته با دمای 130 درجه فارنهایت انجام دادند ، فشار خون خود را کاهش دادند و سطح پروتئینی به نام کراتینین 30 درصد کاهش یافت . این کاهش حتی بیشتر از افرادی بود که در شرکت ‌کنندگانی که تحت درمان ‌های سنتی مانند دیالیز یا دارو قرار گرفتند ، مشاهده شد .

آخرین اما نه کم اهمیت ، مطالعه ای که در سال 2020 انجام شد ، 6 بیمار همودیالیزی را که 3 بار در هفته ، در جلسات 30 تا 60 دقیقه ای ، به مدت دو هفته از سونا استفاده می کردند ، دنبال کرد . آنها دریافتند که فشار خون سیستولیک و دیاستولیک شرکت کنندگان به ترتیب 10 میلی متر جیوه و 2 میلی متر جیوه کاهش یافت .

داده های مثبت زیادی برای حمایت از سونا به عنوان یک گزینه درمانی برای سلامت کلیه وجود دارد . واضح است که گرما و بخار تأثیر قابل توجهی بر این مسائل دارند . علاوه بر تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه ها ، شواهد حکایتی مستمر از این ارزیابی پشتیبانی می کند .

توجه : در حالی که به مطالعات علمی در سراسر این مقاله ارجاع داده می شود ، ما به هیچ وجه توصیه های پزشکی ارائه نمی دهیم – بلکه یافته های مرتبط را بیان می کنیم . همیشه برای گزینه های درمانی که به بدن شما مربوط می شود ، با پزشک خود مشورت کنید .

آیا عرق کردن برای کلیه ها مفید است ؟

عرق کردن یکی از طبیعی ترین راه های بدن برای ترشح سموم است .

القای تعریق می تواند به حذف سموم مانند فلزات سنگین ، مواد شیمیایی و باکتری ها از طریق غدد عرق شما کمک کند . اگر این ترکیبات در بدن ما انباشته شوند ، می توانند برای کلیه های ما طاقت فرسا شوند و به سایر سیستم های فیزیولوژیکی آسیب بزنند .

بیایید کمی عمیق تر در این رابطه بدانیم – کدام سموم به طور خاص از طریق تعریق در سونا حذف می شوند ؟

BPA یا بیسفنول A ، یک سرطان‌ زای شناخته شده موجود در رزین و سایر مواد پلاستیکی ، یکی از محصولات جانبی اصلی عرق ما است . حذف این امر تا حدودی مسئولیت کلیه های ما را در انجام این کار کاهش می دهد .

PCB ها یا بی فنیل های پلی کلره یکی دیگر از مشکلات سلامتی هستند . آنها مواد شیمیایی مصنوعی هستند که باید از طریق عرق یا ادرار دفع شوند . متأسفانه ، چون عرق ما نمی تواند تمام PCB ها را از بین ببرد ، کلیه های ما مسئول پرفلورو هگزان سولفونات (PFHxS) ، اسید پرفلوروکتانوئیک (PFOA) ، سولفونات پرفلوروکتان (PFOS) خواهند بود .

عرق همچنین حاوی گلیکوپروتئین هایی است که می توانند به باکتری ها متصل شده و به حذف آنها از بدن کمک کنند . هرچه کلیه های شما مسئول باکتری های کمتری باشند ، بهتر است .

در نهایت ، هنگامی که از سونا ، غدد عرق اکرین و آپوکرین واقع در قسمت ‌های مختلف بدن استفاده می‌ کنید ، بخش‌ های کوچکی از نمک ، اوره ، شکر و آمونیاک را حذف کنید .

نکته اصلی این است که شستشوی این مواد مضر از طریق تعریق می‌ تواند بار کلیه ‌های شما را از بین ببرد ، در نتیجه عملکرد سالم را افزایش داده و به آنها اجازه می ‌دهد کارآمدتر کار کنند .

آیا گرما می تواند به کلیه های شما آسیب برساند ؟

ما می دانیم که اگر گرما به درستی استفاده شود ، می تواند به کلیه های شما کمک کند ، اما آیا می تواند آسیب برساند ؟

بزرگترین تهدیدی که قرار گرفتن در معرض گرما بیش از حد ایجاد می کند ، هایپرترمی است . این وضعیت می تواند به کلیه های شما آسیب برساند :

 • کم آبی بیش از حد
 • آسیب جریان خون کم
 • تجمع اسید در بدن
 • ایجاد پتاسیم خون بالا

همه اینها اتفاقات خطرناکی هستند . تجمع اسید در بدن کلیه های شما را با میوگلوبین ( پروتئین های ماهیچه ای ) مسدود می کند و بدن شما را در معرض خطر شدید نارسایی حاد کلیوی قرار می دهد .

اگر بدن شما نتواند مواد زائد خود را به درستی دفع کند ، سیستم فیزیولوژیکی شما دچار شوک می شود . این امر بر اهمیت استفاده صحیح از سونا ، تنها در صورت توصیه پزشک ، تاکید می کند و در آن زیاده روی نکنید .

سونا چه نوع مشکلات کلیوی می تواند کمک کند ؟

طیف گسترده ای از مشکلات کلیوی وجود دارد ، بنابراین اگرچه ارائه توصیه های کلی دشوار است ، اما سونا مزایای خاصی را برای هر یک فراهم می کند .

همانطور که در بالا ذکر کردیم ، شواهدی وجود دارد که از سونا به عنوان یک درمان برای بیماری مزمن کلیوی (CKD) ، بیماری کلیوی مرحله نهایی (ESRD) ، آسیب حاد کلیه (AKI) ، عفونت های دستگاه ادراری و سرطان کلیه حمایت می کند . از آنجا که اثرات تکرار می شوند ، تعریق می تواند به هر بیماری که با دیالیز درمان می شود کمک کند .

در زیر به مشکلات کلیوی خاص تری خواهیم پرداخت !

آیا سونا برای سنگ کلیه مفید است ؟

این موضوع نسبتاً بحث برانگیز است .

هیچ مطالعه ای وجود ندارد که مزایای بالینی استفاده از سونا را برای جلوگیری از سنگ کلیه نشان دهد ، به جز ارائه تسکین درد در زمانی که قبلاً آنها را دارید . با این حال ، محققان بیان می کنند که سونا حتی ممکن است در ایجاد سنگ کلیه نقش داشته باشد .

این امر به این دلیل است که تعریق بیشتر میزان ادرار را کاهش می دهد . تکرر ادرار کمتر می تواند باعث تجمع رسوبات مواد معدنی در دستگاه ادراری شود و منجر به تشکیل سنگ کلیه شود .

بهترین راه برای مبارزه با این امر ، هیدراته کردن ، هیدراته کردن و هیدراته کردن ، است !

آیا سونا برای عفونت کلیه مفید است ؟

به طور خاص ، پیلونفریت نوعی عفونت باکتریایی کلیه است که منشأ آن از دستگاه ادراری است .

از آنجا که گلیکوپروتئین های ما به باکتری ها متصل می شوند و از طریق عرق دفع می شوند ، بازدید از سونا می تواند به از بین بردن این ارگانیسم های عامل عفونت کمک کند . به افزایش مصرف آب ادامه دهید تا بدن شما چیزی برای آزاد کردن داشته باشد .

آیا سونا برای بیماری های کلیوی مفید است ؟

این بیشترین فایده ای است که در مورد آن تحقیق شده و در مورد آن صحبت شده است : سونا برای بیماری کلیوی .

سونا به دلیل توانایی آن در تسریع دفع مواد زائد و سموم و تسکین درد برای اکثر موارد بیماری کلیوی مفید است .

در مطالعه ای بر روی بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی که 4 بار در هفته به مدت شش هفته از سونا استفاده می کنند ، بیش از نیمی از شرکت کنندگان جریان خون در کلیه های خود بهبود یافته اند . علاوه بر این ، هنگامی که با داروهایی که به بهبود عملکرد کلیه کمک می کنند ، سونا درمانی تقریباً در همه بیماران به کاهش علائم کمک کرد .

قبل از شروع روتین سونا ، توصیه می کنیم با پزشک خود مشورت کنید تا او بتواند شما را تحت نظر داشته باشد و در مورد مواردی که برای عملکرد کلیه شما ایمن است توصیه کند .

انجمن اورولوژی آمریکا می گوید استفاده از سونا درمان طولانی مدت برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی توصیه نمی شود زیرا می تواند منجر به هایپرترمی شود که می تواند فشار خون و متابولیسم شما را محدود کند .

سونا برای بیماران دیالیزی

یک نوع درمان دیالیز که به نام همودیالیز شناخته می شود ، ضایعات و آب را از خون شما فیلتر می کند . اغلب 3 بار در هفته و هر بار 4 ساعت انجام می شود . پس از تکمیل این فرآیند ، بیماران حتی چند روز بعد احساس سرما می‌کنند ( زیرا خون خارج شده و به سیستم آنها بازگردانده می ‌شود ) .

سونا علاوه بر ترشح سمومی مانند فلزات سنگین ، می تواند به گرمای عمومی نیز کمک کند . سرما می تواند به ویژه برای قلب کسانی که مشکلات کلیوی دارند سخت باشد ، زیرا در حال حاضر برای حفظ هموستاز تلاش می کنند .

در حالی که سونا به طور قطع نمی تواند جایگزین درمان های دیالیز شود ( و ما هرگز آن را توصیه نمی کنیم ) ، قطعاً می تواند راحتی افرادی را که از این درمان استفاده می کنند بهبود بخشد .

چه نوع سونا برای سلامت کلیه بهترین است ؟

سوناهای سنتی ، سونای بخار و سونای مادون قرمز همگی مزایای منحصر به فردی برای حفظ کلیه دارند .

پاسخ روشنی در مورد اینکه کدام سونا بهترین است وجود ندارد ، اگرچه به دلیل نحوه عملکرد سونا مادون قرمز – این کارآمدترین شرط شما است . سونای مادون قرمز ابتدا هسته بدن و سپس اتاق اطراف آن را گرم می کند و به شما امکان می دهد مدت زمان کمتری در داخل آن بنشینید و در عین حال از مزایای بهینه بهره مند شوید .

سونای مادون قرمز برای کسانی که باید چندین بار در هفته تحت دیالیز بنشینند ، گزینه جذابی است .

سونا و کلیه سنتی

سوناهای سنتی رایج ترین انواع هستند . اگر به سونای مادون قرمز دسترسی ندارید ، اینها جایگزین بسیار خوبی هستند .

برای استفاده از سونای سنتی برای مراقبت از سلامت کلیه ، این دستورالعمل ها را دنبال کنید :

    همیشه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید .

    30 دقیقه در هفته ، 3 بار را در سونا بگذرانید .

    اگر بیماری کلیوی دارید ، روزهایی را که دیالیز نمی کنید به سونا بروید .

    قبل و بعد از سونا بدن تان را آبرسانی کنید .

    به بدن تان گوش کنید .

سونا مادون قرمز و کلیه ها :

سونای مادون قرمز کارآمدترین گزینه برای بهبود سلامت کلیه است .

برای استفاده از سونا مادون قرمز برای حمایت از سلامت کلیه ، این دستورالعمل ها را دنبال کنید :

    همیشه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید .

 • ·        3 بار در هفته و هر بار 10 دقیقه را در سونا بگذرانید .
 • اگر بیماری کلیوی دارید ، روزهایی را که دیالیز نمی کنید به سونا بروید .
 • قبل و بعد از سونا بدن تان آبرسانی کنید .

    به بدن تان گوش کنید .

اتاق های بخار و کلیه ها :

اتاق های بخار یک راه عالی برای فشرده کردن مینی فیشال در عین حال به کلیه های شما هستند  .

برای استفاده از سونای بخار برای مراقبت از سلامت کلیه ، این دستورالعمل ها را دنبال کنید :

    همیشه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید .

    20 دقیقه را 3 بار در هفته در داخل اتاق بگذرانید .

    اگر بیماری کلیوی دارید ، روزهایی را که دیالیز نمی کنید به سونا بروید .

    قبل و بعد از سونا بدن تان را آبرسانی کنید  .

    به بدن تان گوش کنید .

به طور خلاصه ، سونا وقتی به درستی استفاده شود برای کلیه ها عالی است .

فوایدی که آنها با افزایش تعریق به ارمغان می آورند برای کمک به ترشح سموم مضر بدن شما عالی است . سونا همچنین می تواند تجربه دیالیز درمانی را با افزایش جریان خون و گرما بهبود بخشد .

به این مقاله به عنوان راهی برای مقایسه مزایا و معایب سونا برای کمک به کلیه های خود نگاه کنید . این مقاله به هیچ وجه ، نمی خواهد شما را از نظر پزشکی راهنمایی کند !

همیشه باید قبل از شروع هر روتین سونا با یک پزشک مجرب مشورت کنید زیرا ممکن است نگرانی های ایمنی بیشتری برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی داشته باشید .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : سونا ، سونا مادون قرمز ، سونا سنتی ، اتاق بخار ، عفونت گوش


مطالب مرتبط با موضوع سونا :

WhatsApp us