چوب جامد در مقابل چوب MDF – کدام یکی بهتر است ؟

این ” بحث عالی ” دربارۀ درب کابینت آشپزخانه است .

زیبایی ، استحکام و ویژگی چوب جامد ، نظر صاحبان خانه ها را نسبت به سایر مواد موجود در بازار جذب می کند که از این چوب برای ساخت کابینت جدید برای آشپزخانۀ خود استفاده کنند . با این حال ، کابینت های چوبی جامد همیشه کامل نیستند . آن ها در صورت تغییر محیط در گرما و رطوبت منبسط و منقبض می شوند . کابینت ها ، درب ها ، کشوها و یا صفحه های ساخته شده از چوب جامد می توانند جمع شوند ، ترک بخورند یا خم شوند .

مزایا و معایب  ام دی اف و چوب
مزایا و معایب ام دی اف و چوب


چطور می توان از این امر اجتناب کرد ؟ کابینت سازان خبره از MDF استفاده می کنند .
اما آیا درست نیست که چوب جامد در مقایسه با MDF بهتر است ؟ این معمول ترین برداشت هنگام مقایسه چوب و MDF است . چوب به عنوان یک مادۀ محکم و با دوام شناخته می شود ، در حالی که MDF اغلب به عنوان یک جایگزین ارزان قیمت و رده پایین ارزیابی می شود .
همانطور که در این مقاله توضیح داده خواهد شد ، هم چوب جامد و هم MDF موافقان و مخالفان خود را دارند . با وجود باور عمومی ، چوب همیشه بهترین انتخاب نیست . در برخی شرایط ، MDF ممکن است ماده بهتری باشد .

بیایید به جوانب مثبت و منفی هر دو نگاه کنیم .

مقایسه ام دی اف با چوب
مقایسه ام دی اف با چوب


مزایای چوب جامد برای کابینت آشپزخانه :


. مقاومت و دوام چوب جامد بسیار زیاد است و ده ها سال دوام می آورد .
. زیبایی از نظر شکل ظاهری ، چوب جامد برای جذابیت بصری بی نظیر است . این دانه های جذاب است که منجر به کابینت های بسیار زیبا می شود . اگر ظاهر برای شما اولویت اصلی است ، چوب جامد انتخاب صحیحی برای شماست .
. سفارشی سازی ، کابینت ها را می توان به شکل ، پایان بندی و رنگ سفارشی کرد .
. مقدار ، هنگام فروش ROI خانه ، کابینت های چوبی جامد ارزش را افزایش می دهند .
. تنوع ، انواع مختلفی از چوب وجود دارد که هر کدام از نظر مقاومت ، هزینه و ظاهر متفاوت هستند .

معایب چوب جامد


. چوب جامد کامل نیست.
. آسیب رطوبت ، بیشتر چوب های جامد ، به ویژه در صورت ناتمام بودن ، در معرض آب و رطوبت دچار آسیب می شوند . از آنجا که کابینت آشپزخانه با مهر و موم هایی که رطوبت را حفظ می کنند به پایان رسیده باشد ، در واقع برای کابینت آشپزخانه مسئله ای به وجود نخواهد آمد ، اما هنوز خوب است که این مسئله را بدانید .
. ترگ و پیچ خوردگی ، چوب های جامد با تغییر دما و رطوبت منبسط و منقبض می شوند . این ویژگی آن ها را به گزینه ای ضعیف برای پانل های درب کابینت تبدیل می کند . به همین دلیل است که MDF هنگام استفاده به عنوان پانل مرکزی در درب کابینت از چوب بهتر است .

مقایسه ام دی اف با چوب
مقایسه ام دی اف با چوب


MDF چیست ؟

تخته فیبر با تراکم متوسط ​​(MDF) اغلب ” چوب مهندسی ” نامیده می شود . این ماده کامپوزیتی است که از ذرات چوبی بازیافتی ساخته شده و با یک چسب رزین مخلوط شده است . این مخلوط خشک می شود ، با چسب بسته می شود و سپس تحت فشار بالا قرار می گیرد تا ورق های متراکم و پایدار تولید شود.
مزایای MDF
. MDF دارای بسیاری از مشخصات یکسان چوب جامد است ، اما بدون محدودیت . در آشپزخانه ها از MDF عمدتا در درب کابینت استفاده می شود .
. ثبات MDF، پایدار است ، ترک یا تاب نخواهد خورد .
. مقاوم در برابر تغییرات محیطی ، در برابر رطوبت بهتر از چوب جامد عمل می کند .
. عاری از لکه های چوب ، بدون هر گره یا الگوهای دانه چوب است .
. ” سبز ” ، از آنجا که MDF از مواد بازیافتی ساخته شده است ، ” سبز ” در نظر گرفته می شود .
. از آنجا که هیچ دانه چوبی در ان وجود ندارد صاف تمام می شود ، MDF هنگام رنگ آمیزی صاف می شود .
. مقدار ، ارزان تر از چوب جامد است .
. از چوب جامد دوام بیشتری خواهد داشت .
. تطبیق پذیری ، فراتر از پانل های درب ، درب های MDF بیش از درب های اصلی به سبک شیکر در دسترس هستند . تهیه درب با قالب های کاربردی و پروفیل های لبه ای دو مرحله ای مفصل امکان پذیر است.
. اندازه پانل های بزرگ ، این چوب در اندازه های بزرگ تر از اندازه های چوب جامد موجود است . این ورق های بزرگ را می توان به صفحات تخته مهره یا تخته بندی تیکه کرد . در گذشته ، چوب تنها ماده پانل بود ، اما اکنون MDF یک گزینه عالی است .
بزرگترین مزیت MDF – کابینت های نقاشی شده
اگر می خواهید کابینت های رنگ آمیزی شده برای آشپزخانۀ خود تهیه می کنید ، می توانید در قسمت های مرکزی درب کابینت یا درب های یک تکه از MDF استفاده کنید ، زیرا :
. MDF می تواند یک پایان بندی فوق العاده ایجاد کند . از آنجا که هیچ دانه ای در MDF وجود ندارد ، شما یک پایان بندی بسیار صاف دریافت می کنید .
. تَرَک نمی خورد ، در محل درب های نقاشی شده خود هیچ ترکی نخواهید یافت .
روی درب های چوبی نقاشی شده ، جایی که ریل با پایه روی قاب مطابقت دارد ، مطمئناً با منبسط شدن و انقباض چوب با تغییرات فصلی ، رنگ ترک مو نشان داده می شود .
. این تَرَک ها در درب های متری بیشتر از درب های مورب و تِنون قابل مشاهده خواهد بود .
. هرچه ریل گسترده تر باشد ، در معرض ترک خوردگی بیشتر خواهد بود .
. هر مفصلی ترک های خط مو را نشان نمی دهد ، اما برخی از آن ها نیز وجود دارد .
. رنگ های روشن بیشتر از رنگ های تیره ترک را نشان می دهد .
همان ترک ها در کابینت های رنگ آمیزی شده دیده می شود ، اما به این دلیل قابل توجه نیستند که دانۀ چوب این مسئله را استتار می کند .

مقایسه ام دی اف با چوب
مقایسه ام دی اف با چوب

ترک درز در درب کابینت خرد شده با پایان بندی رنگ شده

مقایسه ام دی اف با چوب
مقایسه ام دی اف با چوب

ترک در درب 5 تکه کابینت با پایان بندی رنگ شده

معایب MDF


درب های کابینت MDF کامل نیستند .
. نمی توان در فضای باز از MDF استفاده کرد ، زیرا نمی تواند در برابر درجه حرارت بالا بدون آسیب مقاومت کند .
. شهرتِ بد ، مردم فکر می کنند MDF در مقایسه با چوب جامد عملکرد ضعیفی دارد .
. قدرت کم تر ، در مقایسه با چوب ، MDF از مقاومت کمتری برخوردار است .
. به راحتی خراشیده می شود ، MDF در معرض خط و خش ، فرورفتگی ، ضایعات و سایر آسیب ها قرار می گیرد .
. قابل تعمیر نیست ، هنگامی که MDF خراشیده شود ، دیگر نمی توان آن را ترمیم کرد . این بر خلاف چوبی است که می توان آن را سمباده زد تا هر گونه آسیب از سطح آن از بین برود .
. ساطع کردنِ VOCs ، محصولات MDF اوره – فرمالدئید و سایر VOC ها ( ترکیبات آلی فرار ) را ساطع می کنند که حداقل برای چند ماه پس از تولید برای سلامتی ، خطراتی ایجاد می کند . توجه : خطر انتشار فرمالدئید در هنگام آب بندی و رنگ آمیزی محصولات قابل اغماض است .


آیا شما باید بین چوب جامد و MDF یکی را انتخاب کنید ؟


وقتی صحبت از انتخاب کابینت آشپزخانه می شود ، در نظر گرفتن مسئله چوب جامد در مقابل MDF گیج کننده است . آیا واقعاً باید انتخاب کرد ؟ احتمالا نه .
اگر کابینت های سفارشی را انتخاب می کنید ، مواد خود را هر طور دوست دارید انتخاب می کنید . با خطوط نیمه سفارشی و مواد اولیه ، سازنده کابینت هایی که انتخاب می کنید در این تصمیم گیری به شما کمک می کنند . در هر صورت توضیحاتِ این مقاله همیشه به شما کمک خواهند کرد .

اما اگر قرار است کابینت های رنگ شده ار انتخاب کنید ، از اهمیت هر دو ، چوب جامد و MDF آگاه باشید .

چوب جامد در مقابل: MDF کدام یک برای درب های کابینت شما بهتر خواهد بود ؟

صور عمومی این است که چوب جامد از MDF قوی تر ، محکم و ماندگارتر است. MDF به عنوان جایگزین ارزان تر و روان تر برای چوب جامد در نظر گرفته می شود . با این حال ، هر دو چوب جامد و MDF دارای مزایا و معایب مربوط به خود هستند ( همانطور که در بالا توضیح داده شد ) .
چوب جامد یک محصول طبیعی است ، در حالی که MDF را معمولاً ” چوب مهندسی شده ” می نامند . چوب جامد در درجه اول برای ساخت جعبه کابینت استفاده می شود ، در حالی که MDF برای اجزای خاص مانند پانل های مرکز درب استفاده می شود .
وقتی نوبت به کابینت آشپزخانه می رسد ، هم چوب جامد و هم MDF از اهمیت یکسانی برخوردار هستند . در حالی که چوب جامد باعث می شود کابینت ها محکم ، قوی و با دوام تر باشند ، اما MDF روکش صافی را ارائه می دهد .
MDF بهتر از چوب جامد در برابر تغییرات گرما و رطوبت مقاومت می کند . چوب جامد هنگام افزایش و افت دما و رطوبت به صورت افقی و عمودی منبسط و منقبض می شود . به همین دلیل ، کابینت ها و اجزای رنگ آمیزی شده از چوب جامد به احتمال زیاد تَرَک در اتصالات را نشان می دهد .

برخلاف چوب جامد ، با تغییر دما و رطوبت ، MDF تاب نمی خورد و ترک بر نمی دارد . این مهم ترین دلیل استفاده از MDF به عنوان پانل های مرکز درب در کابینت های رنگ شده است.
نتیجه
آیا شما را قانع کرده ایم که در بحث چوب جامد و MDF هیچ برندۀ مشخصی وجود ندارد ؟ هیچ کدام محصول بهتری هم نیست . هر دو دارای مزایا و معایبی هستند . هنگامی که از آن ها در درب کابینت برای کابینت های رنگ شده استفاده می شود ، MDF قطعاً از چوب جامد بهتر است .
چوب جامد مادر طبیعت با الگوهای مشخص دانه و گره های مشخص و سوراخ های همیشگی ، همیشه مواد ترجیحی برای کابینت آشپزخانه خواهد بود . اما برای جلوگیری از ایجاد تَرَک در انتهای کابینت های رنگ شده در اتصالات درب های پنج تکه کابینت خود ، به پانل های مرکز MDF نیاز دارید .

نویسنده : حسین عتیقی
کلمات کلیدی : چوب MDF چیست ، چوب جامد چیست ، خصوصیات چوب MDF

مطالب مرتبط با ام دی اف :

WhatsApp us