تعریف واژگان مرتبط با صنایع چوب : چوب و درختان 

چوب :  ماده ای سخت که در درختان تولید می‌شود. مثال از یک تنه درخت در جنگل تعدادی تخته برش دادیم.

جنگل : منطقه ای که درختان نزدیک به هم دیگر رشد می‌کنند. مثال ‘ ما برای تفریح به جنگل رفتیم.

چوب روسی : به انواع تخته، الوار و گرده بینه ها گفته می‌شود که از کشور روسیه برداشت و به کشور های دیگر صادر می‌شود. مثال : تخته روسی از گمرک انزلی وارد ایران شد.

چوب کاج روسی
چوب کاج روسی
معنای واقعی چوب چیست؟

: یک ماده الیافی سخت که قسمت اعظم ماده درخت یا درختچه زیر پوست را تشکیل می دهد و اغلب به عنوان مصالح ساختمانی یا سوخت استفاده می شود . چوب

چوب از نظر معنوی به چه معناست؟

بر خلاف سایر انواع فلز یا سنگ، چوب یک ماده آلی است و نمادی قوی از زندگی، رشد و استحکام است.

5 ویژگی چوب چیست؟

خواص مکانیکی چوب شامل استحکام در کشش و فشار (در جهت های محوری و عرضی اندازه گیری شده) ، برش، سختی، خمش استاتیک و ضربه (خمش ضربه ای و چقرمگی) است.

انواع چوب نماد چیست؟

ردوود نمادی برای همیشه، قدرت و عشق درونی نارون و فروتنی درختان کاج است. درختان صنوبر نمایانگر بهار، صلابت و جاودانگی هستند. صنوبر فراوانی، استقلال، و انعطاف پذیری. بید نماد خرد درونی، رویاها، هماهنگی و آزادی است.

اهمیت چوب چیست؟

چوب نقش مهمی در تاریخ تمدن داشته است. انسان ها از آن برای سوخت، مصالح ساختمانی، مبلمان، کاغذ، ابزار، سلاح و غیره استفاده کرده اند. و تقاضا برای چوب همچنان به افزایش سالانه ادامه می‌دهد و به درگیری بین کشورهای همسایه بر سر کنترل منابع مشترک دامن می‌زند.

کاشتن درخت نماد چیست؟

امروزه بیشتر ما درختان را به عنوان راهی برای ایجاد سایه و حفظ حریم خصوصی می کاریم و برخی به دلیل گل های زیبایشان کاشته می شوند. اما کاشتن درخت می تواند معنای بسیار بیشتری داشته باشد. از روزگاران قدیم، از درختان برای نشان دادن زندگی، رشد، خرد، رفاه و موارد دیگر در افسانه ها، شعر، ادبیات و مذهب استفاده می شده است.

محکم ترین چوب چیست؟

به طور کلی به عنوان سخت‌ترین چوب شناخته می‌شود، lignum vitae (Guaiacum sanctum و Guaiacum officinale) در مقیاس Janka با نیروی 4500 پوند (lbf) است.27 دی 1397 AP

اسامی بسیاری از درختان، گیاهان و علف ها ریشه و تاریخچه جالبی دارند. اسامی بقیه هم از زبان های مختلف دنیا گرفته شده اند. حالا به سراغ گیاهان و درختان و علف هائی می رویم که اسامی جالب تری دارند.

مثلاً درخت کاج (pine) اسم خود را از یک کلمه لاتین (pinus) گرفته است که معنی نوک تیز را می دهد. درخت اسپروس (صنوبر) در حقیت باید «پروسیا» نامیده شود، چون یکی از گیاهان بومی سرزمین پروس بود، که این اسم تدریجاً به اسپروس تبدیل شده است.

نصب لمبه چوب کاج روسی
نصب لمبه چوب کاج روسی

گل ماگنولیا به خاطر « پیرماگنول» فرانسوی که یکی از دانشمندان گیاه شناس فرانسه بود، نامگذاری شده است. درخت « سایپرس» یا سرو برای اولین بار از جزیره سایپرس ( قبرس) در مدیترانه آورده شده است.

«ویلو» یا درخت بید که از یک کلمه قدیمی انگلوساکسون (Wileg) آمده است.

در ماداگاسکار، یک نوع درخت است که به نام «تراولر» معروفست. یعنی درخت مسافر! چون این درخت دارای برگ های پهن بادبزنی شکل است که آب باران را در خود نگاه می دارد و هر وقت که مسافری از زیر این درخت عبور می کند می تواند با آبی که توی برگ های درخت جمع شده است رفع عطش کند!

در میان درختانی که اسامی جالبی دارند، یک درخت هم هست به نام «درخت باربِر» ( که به فارسی معنی سلمانی می دهد) و در مشرق می روید. اهالی بومی برگ های این درخت را به صورتشان می مالند تا ریششان بلند نشود.

گیاه «مینت» یا نعناع، اسم خود را از کلمه (Menthe) گرفته است. این کلمه نام زنی در افسانه های قدیمی بوده است که در اثر سحر و جادوی رقیب خود «پراسپرینا» به صورت گیاهی در آمده است. گیاه «تیم» یا آویشن اسم خود را از کلمه لاتین Thymus گرفته است، که معنی قربانی می دهد.

رومی ها این گیاه را در محراب اماکن مقدسشان می سوزانده اند. «دنولیون» نام خود را از زبان فرانسه گرفته که در اصل دان دولیون یعنی دندان شیر بوده است چون برگهای این گیاه بی شباهت به دندان شیر نیست.

«آوروت» گیاهی است معروف که به وسیله سرخ پوستان شمال آمریکا به کار رفته به این معنی که عصاره آن را به زخم های ناشی از اصابت «تیر» می مالیده اند.

منبع :

معرفی انواع چوب :

 •   4 نوع بهترین چوب مستحکم برای بالابر پله های چوبی
  انتخاب چوب مناسب برای دکوراسیون داخلی می تواند بسیار مشکل باشد . مخصوصاً اگر اینجا در مورد پله صحبت کنیم . دوام و ظاهر کامل به انواع چوبی که برای راه پله و بالابر استفاده می شود ، بستگی دارد .
 •  چه چیزی چوب را زیبا می کند
  تکنسین های چوب از ویژگی های ظاهری برای شناسایی چوب استفاده می کنند . این ها ظاهر و زیبایی متمایزی به تخته می بخشد . بیاموزید که چه چیزی ظاهر چوب را تشکیل می دهد .
 • (iran carpenter) صنایع چوب در ایران
  صنایع چوب و هنر درودگری از فنون کهن و قدیمی است که میتوان بجرات گفت که از زمان بوجود امدن بشر به این صورتی که هست ، او را دربرابر خطرات مختلف حفظ کرده و اکنون به عنوان یک حرفه با صد ها شاخه متفاوت در اکثر محیط زندگی انسان نقش مستقیم دارد .
 • انواع چوب
  هرچه بیشتر در مورد ویژگی های منحصر به فرد چوب و منبع آن بدانید ، بهتر می توانید درجه گرما و زیبایی را که به دکوراسیون روزمره تان می آورد را درک کنید . دکوراسیون ساخته شده از چوب
 • 11 نوع از بهترین چوب ها برای تعویض جلو پنجره
  معرفی انواع چوب ، چوب در کنار بتن و کامپوزیت ، یک ماده تزئینی بیرونی محبوب است . به عنوان مثال ، چوب قرمز و سرو از مواد تزئینی رایج بیرونی در بین صاحبان خانه هایی هستند که به دنبال زیباتر کردن فضای بیرونی خود هستند .
 • 23 مزایا و معایب میزهای چوبی
  اگر اخیراً ایده های بازسازی خانه را تماشا کرده ‌اید یا مجلات طراحی داخلی را باز کرده‌ اید ، می ‌دانید که کانترهای چوبی در حال حاضر محبوب هستند .
 • 35 نوع از محبوب ترین انواع مختلف چوب
  چوب یکی از معدود منابع طبیعی تجدید پذیر است . این محصول مهمی است که در زندگی روزمره و اقتصاد ما استفاده می شود . انواع مختلفی از چوب در ساخت خانه و مبلمان استفاده می شود .
 • 4 نوع چوب برای استفاده در راه پله شما , بهترین انتخاب چوب مناسب پله
  اگر در حال برنامه ریزی برای بازسازی راه پله چوبی در خانه خود هستید ، برند فن و هنر می تواند شما را در انتخاب بهترین مواد متناسب با سلیقه ، نیازها و بودجه شما کمک کند. هنگام انتخاب یک ماده برای یک راه پله ساخته شده از چوب ، تعیین کیفیت چوب مهم است .
 • 6 نوع چوب محبوب و مکان استفاده از آن ها
  کاربرد های زیاد چوب باعث می شود که برنامه های طراحی به راحتی قابل استفاده باشد .دوام و طرح های بی انتهای چوب نیز از عوامل تأثیرگذار در محبوبیت آن است .
 • 6 نوع محبوب چوب و محل استفاده از آنها
  عماری و طراحی داخلی مدت‌هاست که از چوب جدا شده است. استفاده های فراوان از چوب، گنجاندن آن را در طرح ها آسان می کند. دوام و مقاومت بالای چوب از عوامل تاثیرگذار هستند
WhatsApp us