چگونه چوب را تیره تر کنیم

راهنمای دستیابی به تُنی عمیق تر

اگر تا به حال برایتان پیش آمده که به تخته های چوبی نگاه کنید و آرزو کنید کاش تیره تر بود ، حسِ شما را کاملا درک می کنیم . خوشبختانه راه حل های سریع و موثر زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد که محبوب ترین آنها رنگ چوب است .

رنگ چوب نزدیک به 100 سال است که وجود داشته است ، و شرکت هایی مانند پرت و لامبرت برخی از اولین رنگ های چوبی تجاری موجود را در دهه 1920 تولید کرده اند . چند روش وجود دارد که می ‌توانید برای تیره ‌تر کردن چوب تان از آن‌ ها استفاده کنید ، بنابراین بیایید نگاهی به نحوه رنگ ‌آمیزی چوب تیره‌ تر بیندازیم ، و اینکه چرا رنگ ‌آمیزی چوب در کل ایده خوبی است .

فواید رنگ آمیزی چوب چیست ؟

قبل از اینکه به چگونگی رنگ کردن چوب تیره ‌تر بپردازیم ، فکر می ‌کنیم که ایده خوبی است که به شما نشان دهیم که رنگ کردن تخته چوب چقدر می ‌تواند مفید باشد . چوب یک ماده بادوام است ، که اساساً به این معنی است که تعداد زیادی سوراخ کوچک در سطح و داخل آن وجود دارد که قادر به جذب مایعات هستند و می توانند خانه ای دنج برای حشرات و کپک ها بسازند .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

استفاده از رنگ چوب روی سطح یک تخته چوبی به شما این امکان را می دهد که از این سوراخ های کوچک برای محافظت و بهبود ظاهر چوب خود استفاده کنید . رنگ چوب یک درمان چوب است که به داخل این ریخته ها نفوذ می کند و به الیاف چوب کوچک می چسبد و برخی از این منافذ را مسدود می کند .

سپس رنگ، رنگ چوب را تیره می کند و در عین حال یک مهر و موم روی سطح تخته ایجاد می کند .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

نه تنها با استفاده از رنگ چوب بر روی تخته خود پالت رنگی عمیق تر و غنی تری به دست خواهید آورد ، به رنگ درجه ای از محافظت از چوب را در برابر نیروهای خارجی نیز می دهد . اگر قطعه کار شما در خارج از منزل قرار بگیرد ، ایده آل است ، زیرا مواردی مانند ضربه ، سایش ، رطوبت ، حشرات ، قالب ، نور خورشید و آسیب اشعه ماوراء بنفش همه عناصری هستند که می توانند به قطعه کار شما آسیب برسانند .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

محافظت و رنگ تیره تر تنها مزایای استفاده از رنگ چوب نیست . بسیاری از صنایع دستی و علاقه مندان به پروژه های خانگی ترجیح می دهند از رنگ چوب به جای رنگ استفاده کنند زیرا به شما امکان می دهد زیبایی قطعه کار خود را بدون پنهان کردن دانه های چوب بهبود بخشید .

اگر ظاهر دانه های در معرض دید را ترجیح می دهید ، یا اگر تخته چوبی گران قیمتی خریداری کرده اید و می خواهید آن را به نمایش بگذارید ، این عملیات ایده آل است .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

اگرچه رنگ چوب ممکن است همیشه بهترین گزینه نباشد ، مزایای زیادی را ارائه می دهد که پوشش های سطحی مانند رنگ و رزین اپوکسی به سادگی آن را ندارند .

با این حال ، رنگ چوب معایب خود را دارد .

رنگ چوب حاوی مقدار زیادی VOC ( ترکیبات آلی فرار ) است ، به سختی می توان از شر آن خلاص شد و نمی توان آن را در داخل خانه اعمال کرد ، مگر اینکه منطقه مورد نظر به خوبی تهویه شود .

چگونه چوب را تیره تر کنیم

آیا نمی دانید چگونه چوب را تیره تر رنگ کنید ؟ همانطور که قبلا ذکر کردیم ، راه های زیادی برای تیره کردن چوب وجود دارد . حتی اگر همه آنها شامل استفاده از رنگ چوب به یک شکل یا متفاوت باشند ، از نتایج متنوعی که می توان به سادگی با تغییر تکنیک و روش استفاده به دست آورد شگفت زده خواهید شد . با این اوصاف ، بیایید به چند روش برای تیره کردن چوب نگاهی بیندازیم .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
تیره کردن چوب با شاپان و استر گردویی

یک سطح بزرگ تر ایجاد کنید

اگر از خود می ‌پرسید که چگونه سنباده زدن قطعه کار به شما امکان می ‌دهد آن را تیره ‌تر کنید ، احتمالاً تنها نیستید . استدلال پشت آن در واقع بسیار ساده است . هرچه سطح تخته چوب بزرگ تر باشد ، رنگ چوب راحت تر می تواند به سطح چوب بچسبد و جذب شود .

     جذب بیشتر رنگ در سطح بیشتر باعث ایجاد رنگ تیره تر می شود .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

چگونه سطح خود را بزرگ کنیم

اگر می ‌پرسید چگونه این کار را انجام دهید ، در واقع بسیار ساده است . با استفاده از کاغذ سنباده درشت ، سطح تخته چوب خود را با سنباده زدن در جهت دانه های چوب صاف کنید . این فرآیند دانه ‌های چوب تازه را در معرض دید قرار می ‌دهد و از آنجایی که از کاغذ سنباده درشت یا بلوک سنباده استفاده می ‌کنید ، عمیق‌ تر در الیاف چوب فرو می‌ رود که رنگ تیره ‌تری را تضمین می‌ کند .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

برای این فرآیند از کدام سنگ سنباده باید استفاده کرد ؟

باید بتوانید با کاغذ سنباده بین 120 تا 150 گریت خلاص شوید . به خاطر داشته باشید که استفاده از کاغذ سنباده درشت این امکان را ایجاد می کند که خطوط بدی در سطح قطعه کار ایجاد کنید . اگر می خواهید از این کار اجتناب کنید ، بهتر است با دقت کار کنید .

 ترفند این است که دانه‌ های چوب را دنبال کنید و با فشار ثابت سنباده بزنید تا مطمئن شوید که هر ضربه یکنواخت و عمدی است . ممکن است با وجود تمام تلاش ‌تان متوجه خراش‌ های کوچکی شوید ، اما تا زمانی که آنها جهت دانه ‌های چوب را دنبال کنند ، جای نگرانی وجود ندارد . اگر همه چیز شکست خورد و زمان برایتان بسیار مهم بود ، سنباده مداری را امتحان کنید .

از آب برای افزایش دانه چوب خود استفاده کنید

اگر تجربه کار با چوب را دارید ، می ‌دانید که خیس کردن آن ایده بدی است . چرا ؟ خوب ، قرار گرفتن بیش از حد در معرض آب باعث متورم شدن چوب ، ترک خوردن و در نهایت پوسیدگی می شود . با این حال ، با گونه های خاص چوب ، قرار دادن سطح تخته در معرض آبِ کافی به آرامی دانه های چوب را بالا بیایند .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

می ‌پرسید ، چگونه این به تیره ‌تر شدن تخته چوب به شما کمک می ‌کند ؟

سطوح چوبی تصفیه نشده دانه های خود را در معرض دید قرار می دهد ، اما حتی این لایه نیز احتمالاً از طریق قرار گرفتن در معرض شرایط قرار گرفته است . اضافه کردن مقداری آب به سطح تخته باعث می شود که دانه ها بالا بیایند و منافذ چوب باز شوند و رنگ بدون مانع نفوذ کند .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

چگونه دانه های چوب خود را با استفاده از آب پرورش دهید

با استفاده از یک بطری اسپری ، سطح چوب خود را خیس کنید . هنگامی که آب روی سطح تخته چوبی شما اعمال شد ، باید متوجه شوید که سطح دارای بافتی برجسته ، ناهموار و به طرز شگفت آوری خشک است . بسته به نوع چوبی که برای استفاده انتخاب کرده اید ، حتی ممکن است بتوانید شکاف بین دانه ها را ببینید .

     این دقیقا همان چیزی است که قبل از شروع رنگ آمیزی چوب خود به آن نیاز دارید .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

اگر احساس می کنید که این روش برای شما مفید است ، چرا یک رنگ بر پایه آب را امتحان نمی کنید ؟

استفاده از رنگ بر پایه آب به طور همزمان دانه های چوب شما را افزایش می دهد و آن را رنگ دار می کند . ترفند این است که یک لایه اولیه را با استفاده از یک پارچه تمیز بمالید ، اجازه دهید خشک شود و سپس لایه دوم را بمالید تا رنگ را ببندید و کمی برجسته تر به نظر برسد .

از رنگدانه اضافی در رنگ خود استفاده کنید

اگر به این فکر می کنید که چگونه رنگ چوب را تیره تر کنید ، این امر بهترین راه برای انجام آن است . قبل از اینکه به نحوه تیره کردن رنگ چوب بپردازیم ، برای شما مهم است که ترکیب اصلی رنگ چوب را درک کنید . رنگ چوب از وسیله نقلیه ( بایندر و حلال ) و رنگدانه ( عامل رنگ آمیزی ) تشکیل شده است که به ماده اجازه می دهد تا الیاف چوب را رنگ دار کند .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

انواع مختلف رنگ چوب حاوی نسبت های مختلف چسب به رنگدانه است که بسته به برند و کیفیت می تواند متفاوت باشد . ترفند روشن ‌تر کردن رنگ چوب این است که با افزودن رنگدانه بیشتر به مخلوط ، نسبت چسب به رنگدانه را تغییر دهید .

این ممکن است پیچیده به نظر برسد ، اما در واقع ، به معنای واقعی کلمه فقط رنگ بیشتری به رنگ چوب شما اضافه می کند تا رنگدانه برجسته تر شود .

چگونه رنگدانه را به رنگ خود اضافه کنید

تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری رنگ برای رنگ چوب بگیرید . این را می ‌توان در اکثر فروشگاه ‌های سخت ‌افزار ، محوطه‌ های چوب ، و حتی به صورت آنلاین پیدا کرد ، اگر وقت کافی برای تمام کردن و تهیه مقداری از آن را ندارید . علم دقیقی برای افزودن رنگ به رنگ با دست وجود ندارد ، بنابراین این بیشتر یک تمرین ” آزمایش و خطا ” است .

     همچنین می توانید رنگ چوب را با استفاده از طیف وسیعی از محصولات خانگی تغییر دهید .

دست خود را بر روی یک تکه چوب یدکی بگیرید و قبل از اینکه آن را روی قطعه کار واقعی خود امتحان کنید ، رنگ خود را آزمایش کنید . مقداری رنگ را داخل ظرفی بریزید ، مقداری رنگ به آن اضافه کنید ، این دو را با هم مخلوط کنید و روی چوب خود بمالید . اگر رنگ شما خیلی روشن یا خیلی تیره است ، به بازی با نسبت ها ادامه دهید تا رنگ دلخواه خود را بدست آورید . هنگامی که از رنگ راضی شدید ، آن را یادداشت کرده و روی قطعه کار خود اعمال کنید .

 از تکنیک پاک کردن کثیف استفاده کنید

معمولاً هنگام اعمال رنگ بر روی سطح چوبی ، می ‌خواهید رنگ ‌های اضافی را پاک کنید تا اطمینان حاصل شود که یک پوشش خوب به دست می‌ آید . با این حال ، اگر می‌ خواهید رنگ ‌تان به‌طور محسوسی تیره‌ تر باشد ، می ‌توانید از یک تکنیک رنگ ‌آمیزی به نام « پاک کردن کثیف » استفاده کنید که اساساً شامل پاک کردن رنگ ‌های اضافی نمی ‌شود بلکه به رنگ اجازه می ‌دهد تا رنگ ‌های اضافی را پاک کنید .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

اکنون ، اگر قبلاً با رنگ کار کرده اید ، احتمالاً فکر می کنید که این کار فقط باعث ایجاد رنگ می شود . این کاملاً صحیح است ، اما اگر به روش درست پیش بروید ، باید بتوانید رنگ چوب خود را بدون از بین بردن اضافی اعمال کنید و همچنان یک روکش یکنواخت داشته باشید . ترفند این است که از مقدار مناسب رنگ چوب استفاده کنید .  استفاده از رنگ بسیار کم منجر به رنگ نهایی ضعیف می شود و استفاده بیش از حد باعث می شود سطح تخته شما رنگ دار شود .

     با استفاده از یک تکه تخته چوبی یدکی ، مقدار رنگ مورد نیاز را برای رسیدن به پایان کامل آزمایش کنید .

می توانید رنگ را مستقیماً روی سطح قطعه کار خود بمالید یا می توانید مقداری از آن را روی یک پارچه قرار دهید و سپس آن را به قطعه کار خود بمالید . در هر صورت ، شما می خواهید مقدار مناسبی از رنگ را روی سطح بگیرید تا پاک کننده کثیف خود را به درستی اجرا کنید . به خاطر داشته باشید که هر چه بیشتر این تکنیک را تمرین کنید ، در آن بهتر خواهید شد !

از لعاب به دنبال رنگ چوب خود استفاده کنید

هنگامی که بیشتر ما به رنگ چوب فکر می کنیم ، در واقع به طور انحصاری به رنگ چوب مبتنی بر آب و روغن فکر می کنیم . با این حال ، اگر نمی ‌خواهید از رنگ‌ های مبتنی بر آب یا روغن استفاده کنید ، می ‌توانید از مواد دیگری برای تیره کردن رنگ سطح چوب خود استفاده کنید . رنگ بر پایه ژل و لعاب چوب جایگزین های عالی هستند که نتایج عالی را ارائه می دهند !

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

این نوع رنگ ها دارای تعداد رنگدانه بالایی هستند ، به این معنی که در مقایسه با گزینه های رنگ بر پایه روغن و آب ، چوب را با تلاش کمتری تیره تر می کنند . علاوه بر این ، لازم نیست منتظر بمانید تا آنها جذب سطح چوب شوند .

     در عوض ، سطح چوب را با نوعی « سوختگی شیمیایی » که آن را تیره می ‌کند ، فراهم می‌ کنند .

نحوه استفاده از لعاب و  یا رنگ چوبی مبتنی بر ژل

اگر به فکر استفاده از لعاب هستید ، در واقع می توانید آن را همراه با رنگ های معمولی روغن و آب استفاده کنید . از آنجایی که لعاب در اصل فقط رنگ چوبی با نسبت رنگدانه بالاتر نسبت به رنگ معمولی است ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که صبر کنید تا رنگ شما خشک شود و سپس لعاب خود را روی سطح رنگ دار با یک پارچه تمیز بمالید .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

حتما از همان نوع لعاب رنگ خود استفاده کنید . به عنوان مثال ، اگر از رنگ چوبی مبتنی بر آب استفاده می کنید ، حتما از لعاب پایه آب استفاده کنید .

اما همچنین اطمینان حاصل کنید که از رنگی مشابه با رنگ چوبی که در ابتدا اعمال کرده اید استفاده کنید . هنگامی که لعاب شما برای مدت زمان توصیه شده روی قطعه کار ماند ، اضافی را با یک پارچه تمیز جدا کنید .

     اگر می خواهید به طور کامل از لعاب استفاده نکنید ، می توانید به جای آن از رنگ بر پایه ژل استفاده کنید .

اینها از نظر عملکردی مشابه لعاب هستند و نسبت رنگدانه به وسیله واقعاً بالایی دارند . به سادگی رنگ ژل را روی سطح قطعه کار خود بمالید ، اجازه دهید برای مدت زمان توصیه شده سازنده بماند و اضافی را حذف کنید . رنگ ژل تمایل به ارائه یک رنگ واقعا تیره و غنی دارد .

استفاده از رنگ چوب

هنگامی که می خواهید چوب روشن را تیره کنید ، گزینه های زیادی برای شما وجود دارد . اولین غریزه شما ممکن است استفاده از رنگ چوب باشد ، اما باید همه گزینه های خود را در نظر بگیرید ، به خصوص اگر قطعه کار شما اهمیت ویژه ای دارد . یکی از گزینه هایی که اکثر مردم هنگام تلاش برای رنگ آمیزی چوب روشن به تیره از آن غافل می شوند ، رنگ چوب است .

می پرسید رنگ چوب چیست ؟

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

رنگ چوب یک رنگ از پیش ساخته شده و در دسترس است که به طور خاص برای استفاده در سطوح چوبی طراحی شده است . این رنگ ‌ها نسبتاً ارزان هستند ، استفاده از آنها آسان است و می‌ توان آنها را تقریباً بر روی هر سطح چوبی ، صرف نظر از چگالی و یا دوام آنها ، استفاده کرد .

رنگ‌ های چوب معمولاً با آب و الکل مخلوط می ‌شوند ، اما نمونه ‌هایی وجود دارد که ممکن است فقط با یکی از موارد ذکر شده کار کنند .

این نوع رنگ ‌های چوب معمولاً به عنوان TransTint نامیده می ‌شوند و در محافل دیگر به عنوان رنگ‌ های NGR ( غیر دانه‌آور ) شناخته می ‌شوند . همانطور که هر دوی این نام‌ ها نشان می‌ دهند ، به شما این امکان را می ‌دهند که یک سطح چوبی با رنگ تیره ‌تری ارائه دهید ، در حالی که دانه‌ ها را بالا نمی ‌برند . اگر فضا یا زمان زیادی برای تیره کردن تعداد زیادی قطعه کار ندارید ، ممکن است بخواهید رنگ های چوب را انتخاب کنید .

نحوه استفاده از رنگ چوب

رنگ های چوب تقریباً به همان روشی اعمال می شود که رنگ چوب اعمال می شود . تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید که سطح شما از قبل سنباده خورده و تمیز شده است . هنگامی که سطح شما آماده شد ، رنگ را با استفاده از یک پارچه تمیز یا یک قلم مو استفاده کنید . پس از استفاده از رنگ و اجازه دادن به آن ، به سادگی رنگ اضافی را پاک کنید .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

رنگ ‌های چوب به صورت مایع و پودری فروخته می ‌شوند ، که دومی فقط باید طبق دستورالعمل سازنده با آب یا الکل مخلوط شود . این رنگ ‌ها معمولاً برای رنگ ‌آمیزی تیره ‌تر دکوراسیون استفاده می ‌شوند ، زیرا به سرعت عمل می ‌کنند و هیچ گونه VOC مضری را در این فرآیند از خود خارج نمی ‌کنند .

آنها همچنین بر روی گونه های چوب متراکم تر کار می کنند زیرا تنها به تخلخل چوب متکی نیستند و کار را انجام می دهند .

همانطور که گفته شد ، اگر می خواهید دکوراسیون را تیره تر کنید یا به سادگی تعداد زیادی قطعه کار را در مدت زمان کوتاهی رنگ دار کنید ، ممکن است این همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید . یکی دیگر از ویژگی های راحت این تکنیک ” رنگ گیری ” این است که قدرت رنگ را می توان به سادگی با افزودن رنگ بیشتر به مخلوط تغییر داد ، که به شما امکان می دهد تا با تیرگی قطعه کار خود بازی کنید .

استفاده از تونر

تونر یک راه عالی برای تیره کردن رنگ چوب شما حتی پس از استفاده از رنگ یا رنگ چوب بر روی سطح است .

می ‌پرسید تونر چوب چیست ؟

به زبان ساده ، تونر چوب نوعی اسپری است که می توان آن را به آرامی روی سطح قطعه کار چوبی زد تا رنگ آن را تنظیم کند . تونرها معمولاً آئروسل می شوند ، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سطح قطعه کار خود یک اسپری سبک بدهید تا به نتیجه خوبی برسید .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

تونر با رسوب کمی رنگدانه ها در الیاف چوب عمل می کند . اگرچه می ‌توان از آن برای تیره ‌تر کردن سطح قطعه کار استفاده کرد ، اما می ‌توان از آن برای ایجاد یکنواختی بیشتر رنگ موجود یا پرکردن قسمت‌ هایی از قطعه که ممکن است رنگ یا رنگ چوب به درستی اعمال شده باشد استفاده کرد .

نحوه استفاده از اسپری تونر

چگونه از اسپری تونینگ چوب استفاده می کنید ؟

خوب ، بستگی به تلاش شما دارد . اگر قبلاً رنگ چوب خود را اعمال کرده اید ، کافی است مقداری تونر را بین لایه بعدی خود بمالید تا از رنگ یکدست و عمیق اطمینان حاصل کنید . به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از تونر ، پوشش اولیه شما فرصت کمی برای خشک شدن داشته باشد .

هنگامی که تونر استفاده شد و خشک شد ، لایه بعدی رنگ خود را بمالید .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب

اگر از تونر برای تصحیح رنگ ، رنگی که قبلا اعمال شده است استفاده می کنید ، ممکن است کمی پیچیده تر باشد . توصیه می‌ کنیم از تونر مبتنی بر رنگ استفاده کنید ، زیرا احتمال ایجاد رنگ ‌های دانه دار پس از قرار گرفتن در آن کمتر است . کافی است تونر را روی سطح قطعه کار خود بمالید و آن را با یک پارچه تمیز بمالید .

 پس از استفاده از تونر و جا افتادن آن ، مقدار اضافی آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید .

کدام رنگ برای تیره کردن چوب بهتر است ؟

دانستن اینکه چگونه رنگ چوب را تیره کنید بسیار خوب است ، اما دانستن اینکه کدام نوع رنگ برای تیره کردن چوب مناسب تر است ، می تواند در زمان ، تلاش و پول نقد صرفه جویی کند . در حالی که رنگ چوب در منافذ چوب فرو می ‌رود و با الیاف می ‌پیوندد ، همه گونه ‌های چوب یکسان نیستند .

 برخی از چوب‌ ها متراکم ‌تر از بقیه هستند ، که می ‌تواند منجر به رد رنگ در مناطق خاص شود .

این مشکل اغلب خود را به صورت نواحی رنگ ‌دار روی سطح چوب نشان می ‌دهد که پس از آن باید با استفاده از تونر یا رنگ ، آن ‌ها را صاف کنید. به همین دلیل ، وقتی صحبت از گونه‌ های چوبی متراکم ‌تر به میان می ‌آید ، بهتر است از رنگ‌ های معمولی مانند رنگ ‌های روغنی و آب اجتناب کنید .

چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
چگونه چوب را تیره کنیم ، آموزش رنگ کاری چوب
در آن صورت برای گونه های چوبی متراکم از چه چیزی باید استفاده کنید ؟

خوب ، شما می توانید از یک تونر یا رنگ چوب استفاده کنید ، یا می توانید به سادگی چوب را با استفاده از آب و سنباده خوب همانطور که قبلا ذکر کردیم ، آماده کنید . تونر و رنگ ‌های چوب برای افزودن رنگ به تراکم چوب متکی نیستند و بالا رفتن دانه‌ های چوب قبل از سنباده ‌زنی باعث می ‌شود الیاف چوبی که احتمال بیشتری برای پذیرفتن مقادیر زیاد رنگ ‌های چوبی دارند ، در معرض دید قرار گیرند . همانطور که گفته شد ، دانستن اینکه با چه نوع چوب کار می کنید و آشنایی با محصولاتی که در دسترس دارید ( و همچنین نحوه کار آنها ) تضمین می کند که بهترین رنگ ممکن را دریافت خواهید کرد .

در پایان روز ، اینکه کدام رنگ چوب بهتر عمل می کند ، کاملاً به کاربرد و نحوه آماده سازی چوب خود برای دریافت رنگ بستگی دارد .

اکنون که می دانید رنگ چوب چیست ، چگونه رنگ چوب را تیره کنید ، چه گزینه هایی به غیر از رنگ چوب معمولی دارید ، و چگونه از آنها استفاده کنید ، زمان آن فرا رسیده است که به آنجا بروید و دانش جدید خود را آزمایش کنید . به یاد داشته باشید که برای دستیابی به بهترین نتایج ، با محصولات درمان چوب و نوع چوبی که با آن کار می کنید آشنا شوید .

سوالات متداول :

 آیا رنگ چوب بهتر از رنگ است ؟

در حالی که رنگ را می توان یک پوشش سطحی در نظر گرفت ، رنگ چوب بیشتر یک درمان چوب است . بر خلاف رنگ ، رنگ چوب دانه های سطح چوب را پنهان نمی کند و محافظت داخلی و خارجی را برای قطعه کار چوبی شما فراهم می کند .

رنگ با چوب چه می کند ؟

رنگ چوب با نفوذ به منافذ کوچک روی سطح یک تخته چوب عمل می کند . سپس با الیاف چوب متصل می شود و همزمان این ریزش ها را مسدود می کند و از ورود چیزهایی مانند رطوبت و حشرات به داخل جلوگیری می کند . همچنین با استفاده از رنگدانه ها رنگ چوب را تیره می کند .

معایب رنگ چوب چیست ؟

در حالی که رنگ چوب برای محافظت و زیبایی طبیعی چوب عالی است ، اما حفظ آن می تواند سخت باشد . عدم رنگ ‌آمیزی به موقع قطعات چوبی ‌تان می ‌تواند منجر به انجام فرآیندی زمان ‌بر و پر زحمت برای رنگ ‌آمیزی مجدد در زمانی که فرصت دارید ، شود .

چگونه می توان رنگ چوب را تیره تر کرد ؟

آیا نمی دانید چگونه چوب را تیره تر رنگ کنید ؟ چند راه آسان برای انجام این کار وجود دارد . می ‌توانید با افزودن رنگدانه بیشتر رنگ را تغییر دهید ، می ‌توانید دانه ‌های چوب را به گونه ‌ای افزایش دهید که پذیرای رنگ‌ باشد ، می ‌توانید آن را رنگ کنید یا می ‌توانید رنگ موجود خود را با یک تونر تیره کنید .

کلمات کلیدی : چوب تیره ، دانه بندی چوب ، رنگ آمیزی چوب ، چوب بلوط ، چوب افرا ، چوب گردو

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

منبع : woodhappen.com


مطالب مرتبط با موضوع آموزش رنگ کاری چوب :

WhatsApp us