ماساژ – قبل یا بعد از سونا بهتر است ؟

ماساژ یک روش کلاسیک است که تمام آرامش مورد نیاز را برای شما فراهم می کند و وقتی با سونا همراه شود ، می تواند مزایای بیشتری از هر دو را برای شما به ارمغان بیاورد . اما آیا استفاده از سونا قبل از ماساژ بهتر است یا بعد از آن ؟

گرمای سونا به نرم شدن بافت‌ های عضلانی کمک می‌ کند ، که یکی از دلایلی است که احتمالاً بعد از آن احساس آرامش می ‌کنید . به همین دلیل ، بهتر است جلسه ماساژ خود را برای بعد از بازدید از سونا برنامه ریزی کنید ، زیرا بدن شما برای شروع آرام خواهد بود و به ماساژور اجازه می دهد تا عضلات شما را عمیق تر از آنچه در غیر این صورت انجام می داد ، ماساژ دهد .

برای اطلاعات بیشتر در مورد بهترین زمان انجام ماساژ در رابطه با سونا و دلیل آن مقاله را تا انتها بخوانید .

ماساژ قبل از سونا بهتر است یا بعد از آن ؟

چه قبل از ماساژ از سونا بازدید کنید چه بعد از آن ، مطمئناً از مزایای سلامتی برخوردار خواهید شد ، اما این فواید سلامتی به برنامه استفاده شما بستگی دارد .

لذت بردن از ماساژ پس از استفاده از سونا ممکن است بهتر باشد زیرا دراز کشیدن در سونا قبل از ماساژ به این معنی است که با بدنی آرام و آماده برای دریافت تمرین هایی عمیق تر از حد معمول برای ماساژ حاضر می شوید و عضلات شما گرم و آماده برای کشش و کاهش تنش خواهد بود .

با این حال ، ماساژ قبل از سونا نیز فواید خود را دارد . می توانید از مزایای سم زدایی اضافی ماساژ نیز بهره مند شوید که به خلاص شدن از شر سموم و مواد زائد انباشته شده در بدن شما کمک می کند .

در واقع هیچ راه اشتباهی برای ترکیب سونا و ماساژ وجود ندارد ، هر دو فواید سلامتی شگفت انگیزی دارند و برای روح ، ذهن و بدن آرامش بخش هستند .

ماساژ و سونا
ماساژ و سونا

اسپاها به چه ترتیبی سونا و ماساژ را برنامه ریزی می کنند ؟

اکثر اسپاها یک جلسه دو ساعته شامل جلسات سونا ، دوش گرفتن ، بخار دادن و ماساژ ارائه می دهند .

ترتیب منوی اسپا معمولی به شرح زیر است :

    دوش گرفتن با آب گرم

    استفاده از بخار در اتاق بخار حدود 6 دقیقه

    یک دوش آب سرد

    جلسه سونا

    ماساژ دادن

جلسات دوش آب سرد و سونا معمولاً 3-4 بار تکرار می شود .

چه نوع سونایی را باید با ماساژ هماهنگ کرد ؟

چه بخواهید استراحت کنید ، عضلات شل را سفت کنید یا یک آسیب را درمان کنید ، مهم است که قبل از ماساژ از سونا استفاده کنید . صرف 10 تا 15 دقیقه در سونا می تواند به تمام گرم کردن و کشش های مورد نیاز قبل از ماساژ کمک کند .

برای دریافت بهترین فواید از سونا قبل از ماساژ ، باید از سونا مادون قرمز دیدن کنید . این نوع سونا برای سم زدایی بدن با گرم کردن هسته بدن در سطح سلولی که بیشتر سموم بدن در آن ذخیره می شود ، شناخته شده است . این دو عامل کلیدی در کاهش درد بدن هستند .

سوناهای مادون قرمز برای گرم کردن بدن و تولید عرق سم زدایی به جای گرم کردن هوا شناخته شده اند .

سونا مادون قرمز همچنین به تولید گلبول های سفید خون کمک می کند که تورم و التهاب را کاهش می دهد . سونای مادون قرمز تضمین می کند که عضلات شما انعطاف پذیر ، نرم و آماده برای ماساژ درمانی هستند تا بهترین نتیجه را به دست آورید .

استفاده از سونای مادون قرمز به بدن کمک می کند تا قبل از ماساژ ، سموم و سایر مواد زائد بدن را دفع کند .

سونا و ماساژ سنتی :

ماساژ و سونا
ماساژ و سونا

سموم کمتر در پوست منجر به پوست سالم تر با بهبود خاصیت ارتجاعی ، بافت ، تن ، رنگ چهره و ظاهر کلی پوست می شود . سونای سنتی می تواند به خلاص شدن از شر سموم بدن ، کاهش اسپاسم عضلانی و کمک به بهبود طبیعی بدن کمک کند .

تمیز کردن بدن با سونای سنتی قبل از جلسه ماساژ می تواند به خلاص شدن از شر سموم بدن کمک کند که به نوبه خود به پیشگیری از بیماری ، تسکین علائم و افزایش نشاط کلی کمک می کند . سوناهای سنتی همچنین گرمایی را فراهم می کنند که به بافت ها ، ماهیچه ها و مفاصل نفوذ می کند و جریان اکسیژن را سرعت می بخشد .

دما در یک سونا سنتی معمولاً بین 180 تا 190 درجه فارنهایت است و به دلیل دمای بالا ، توصیه می‌ شود زمان زیادی را در آن سپری نکنید .

گذراندن زمان زیاد در یک سونا سنتی می تواند منجر به کم آبی بدن شود که می تواند منجر به کاهش فشار خون و حتی بیهوش شدن شما شود .

اطمینان حاصل کنید که بیش از 15 دقیقه را به طور همزمان در سونا سپری نکنید ، دوش آب گرم بگیرید و آب زیادی قبل ، حین و بعد از جلسه بنوشید .

سونا و ماساژ مادون قرمز :

نور مادون قرمز بخشی نامرئی از طیف خورشید است و می تواند به بافت های بدن نفوذ کند و فواید زیادی برای سلامتی به همراه داشته باشد . این نور به طور طبیعی از خورشید ایجاد می شود و اساس فناوری مورد استفاده در سونای مادون قرمز است .

قبل از ماساژ می توانید از گرمای سونا برای کاهش تنش عضلانی استفاده کنید . همچنین می توانید تجزیه اسید لاکتیک مضر را در عضلات و بافت های خود شروع کنید . به این ترتیب ، شما این جلسات به طور موثر شروع کرده اید و راه را برای یک جلسه ماساژ موثر هموار کرده اید .

نور مادون قرمز حاصل از سونای مادون قرمز نیز به دلیل توانایی آن در نفوذ به بافت‌ های بدن ، فواید ضد پیری زیادی برای سلامتی دارد . با افزایش جریان خون و اکسیژن ، گرمای سونا قبل از جلسه ماساژ به تسکین درد نواحی دردناک بدن و مفاصل ملتهب عضلانی کمک می‌ کند .

دما در سونای مادون قرمز معمولاً بین 120 درجه فارنهایت تا 140 درجه فارنهایت است . سونای مادون قرمز به طور کلی بی خطر هستند و هیچ عارضه جانبی ندارند ، اما اگر به درستی استفاده نشود ، خطرات احتمالی وجود دارد .

استفاده نادرست از سونا مادون قرمز یا عدم دریافت آب کافی می تواند منجر به سرگیجه ، گرمازدگی و کم آبی بدن شود .

اتاق بخار و ماساژ :

ماساژ و سونا
ماساژ و سونا

استرس یکی از دلایل اصلی بسیاری از بیماری های جسمی و روانی است . یک اتاق بخار گرمای درمانی را فراهم می کند که می تواند به شما کمک کند تا ماهیچه های خود را آرام کنید ، استرس را کاهش دهید و آرامش را ایجاد کنید .

در مقابل ، یک جلسه ماساژ می تواند با کاهش ضربان قلب ، ترشح اندورفین و آرامش عضلات به مقابله با استرس و آرامش کمک کند .

بخار دادن قبل از جلسه ماساژ باعث افزایش جریان خون و کمک به گردش خون می شود . همچنین می تواند به کاهش درد کمک کند . گرم کردن ماهیچه ها در اتاق بخار منجر به افزایش جریان خون می شود ، مشابه ورزش . این فواید سلامتی زیادی دارد زیرا گردش اکسیژن و سایر مواد مغذی بدن را بهبود می بخشد .

ماساژ روشی فوق العاده برای تقویت سیستم ایمنی بدن و تحریک دفع مواد زائد متابولیک و سموم است . اتاق بخار همچنین با سم زدایی و تقویت سیستم ایمنی سر و کار دارد .

اتاق بخار قبل یا بعد از ماساژ اجازه می دهد تا سموم از طریق عرق از بدن خارج شوند . همچنین سیستم گردش خون را تحریک می کند و باعث ضربان قلب سریع تر و گشاد شدن رگ های خونی می شود که به اکسیژن رسانی کامل سلول های بدن و پاکسازی سیستم گردش خون کمک می کند .

گردش خون و اکسیژن بهتر به این معنی است که سموم بیشتری از سطح سلولی به سطح پوست سرازیر می شود و به تقویت سیستم ایمنی ، کمک به بازیابی عضلات و بهبود سلامت سلول کمک می کند .

دما در سونای مادون قرمز معمولاً بین 100 درجه فارنهایت تا 120 درجه فارنهایت است . ماندن بیش از 15 دقیقه در اتاق بخار می تواند منجر به کم آبی بدن شود . کم آبی بدن در برخی موارد می تواند منجر به بیماری های شدیدتر شود .

آیا می توانید در سونا الکل بنوشید ( قبل یا بعدش چطور ؟ )

قرار گرفتن در سونا می تواند فوق العاده آرامش بخش باشد و به کاهش استرس کمک کند . آیا می توانید یک آبجو یا یک لیوان شراب در سونا بنوشید تا بیشتر به شما در آرامش کمک کند ؟

هنگام حضور در سونا باید از مصرف الکل خودداری کنید زیرا کم آبی ناشی از گرمای سونا را تشدید می کند . فقدان هیدراتاسیون مناسب همچنین باعث می شود که شما اثرات الکل را سریع تر از آنچه در غیر این صورت احساس می کردید احساس کنید . به همین دلایل ، الکل نیز باید مستقیماً قبل یا بعد از بازدید از سونا اجتناب شود .

برای اطلاعات بیشتر در مورد تأثیر مصرف الکل در سونا و اینکه چرا بهتر است هنگام عرق کردن دوش بگیرید ، به خواندن مقاله ادامه دهید .

چه اتفاقی برای بدن داخل سونا می افتد ؟

حتی اگر به طور منظم در سونای محلی خود هستید ، ممکن است دقیقاً ندانید که در طول بازدیدتان در داخل بدن شما چه می‌گذرد .

نکات مثبت سونا شامل مزایای سلامتی مختلفی است که عبارتند از:

    بهبود گردش خون – گرمای سونا دمای بدن شما را افزایش می دهد و ضربان قلب شما را افزایش می دهد و در عین حال باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود .

    کاهش فشار خون – گرما باعث گشاد شدن عروق خونی و کاهش فشار خون می شود .

    سم زدایی – عرق کردن در سونا می تواند سموم مضر را از بدن شما دفع کند و استرس کلیه ها و کبد را کاهش دهد .

    بهبود رنگ پوست – بین دما و عرق حاصله ، پوست شما سمومی را آزاد می کند که می تواند منجر به جوش یا کدر شدن پوست شود . همچنین غدد چربی صورت شما را تحریک می کند ، که می تواند رطوبت طبیعی پوست را بهبود بخشد .

آیا قبل از استفاده از سونا باید آب بدن را تامین کرد ؟

سوناها معمولاً در حدود 150 درجه فارنهایت تا 195 درجه فارنهایت با رطوبت نسبتاً کم هستند . اساساً ، تمام هدف سونا ایجاد موقعیتی است که به شدت عرق کنید .

مانند هر موقعیت دیگری که در آن احتمال کم آبی بدن وجود دارد ، مهم است که مطمئن شوید مقدار مناسب آب بنوشید . شما باید قبل از رفتن به سونا دو لیوان آب بنوشید و بعد از اتمام کار ، یک لیوان آب بنوشید .

آبرسانی قبل از رفتن به سونا به بدن شما اجازه می دهد تا آب مورد نیاز خود را ذخیره کند تا کبد و کلیه شما به درستی سم زدایی کنند .

آیا نوشیدن الکل در سونا اشکالی ندارد ؟

ماساژ و سونا
ماساژ و سونا

برخی از مردم معتقدند که نوشیدن الکل در سونا باعث خنثی شدن آن می شود زیرا بدن شما آب را جذب می کند در حالی که اثرات سم زدایی سونا الکل را از بدن شما خارج می کند .

در واقع ، نوشیدن الکل در سونا تنها اثرات الکل را تشدید می کند . الکل یک ادرار آور است و به خودی خود منجر به کم آبی بدن می شود ، بنابراین جفت شدن آن با شرایطی که در آن کم آبی هستید به این معنی است که اثرات الکل را بسیار سریع تر و شدیدتر احساس خواهید کرد .

نوشیدن الکل بر کل سیستم شما تأثیر می گذارد . بدن شما سموم موجود در الکل را تا روز بعد حفظ می کند ، بدون توجه به ” سم زدایی ” سونا . این می تواند منجر به افزایش فشار خون شود که می تواند خطرناک باشد به ویژه برای کسانی که ضربان قلب نامنظم یا افت فشار خون را تجربه می کنند .

نوشیدن در سونا همچنین می تواند منجر به افزایش آسیب های فیزیکی شود .

از آنجایی که نوشیدن در سونا تأثیر الکل را تشدید می کند ، احتمالاً مست خواهید شد حتی اگر نوشیدنی شما معمولاً تأثیری بر شما نداشته باشد . این می تواند منجر به تصادف شما بعد از سونا شود . صدمات نسبتاً جزئی مانند رگ به رگ شدن و سوختگی شایع هستند ، اما آسیب های جدی تری از جمله گرمازدگی ثبت شده است .

آیا می توان قبل از استفاده از سونا الکل مصرف کرد ؟

اگر نمی ‌توانید در طول سونا نوشیدنی بنوشید ، می ‌توانید به اصطلاح آرامش خود را قبل از سونا بازیابی کنید و قبل از رفتن به داخل یک نوشیدنی بنوشید ؟

با توجه به اثرات ماندگار الکل در سیستم شما و مقدار زیادی آبی که از طریق تعریق در طول جلسه سونا از دست می دهید ، باید از مصرف الکل قبل از سونا خودداری کنید .

به جای نوشیدن یک آبجو یا یک لیوان شراب قبل از بازدید از سونا ، باید بر افزایش مصرف آب تمرکز کنید . در حالت ایده ‌آل ، باید دو لیوان آب قبل از رفتن به داخل خانه بنوشید تا مطمئن شوید که به درستی هیدراته شده ‌اید .

با این حال ، الکل فقط به کم آبی بدن شما کمک می کند و تولید عرق را برای بدن دشوارتر می کند و به طور بالقوه منجر به تسریع ضربان قلب خطرناک یا حتی سکته گرمایی می شود .

آیا سونا شما را هوشیار می کند ؟

سونا یک راه عالی برای سم زدایی است و الکل یک سم است ، درست است ؟ آیا منطقی است که بازدید از سونا می تواند به هوشیاری شما کمک کند ؟

همانطور که ممکن است بتوانید از روش قضاوت ما در مورد مسمومیت ( محتوای الکل خون یا BAC ) حدس بزنید ، الکل پس از مصرف در جریان خون شما جذب می شود و این چیزی است که شما را مست می کند . سم زدایی که در سونا تجربه می کنید منحصراً برای سمومی است که می توانند در منافذ وجود داشته باشند که در اثر گرما و عرق شدید از بین می روند .

در واقع ، کم آبی شدیدی که ممکن است هنگام نوشیدن الکل و سپس گذراندن وقت در سونا رخ دهد ، می ‌تواند شما را نسبت به قبل مست تر کند و مطمئناً خماری شما را بدتر می‌ کند .

ورود به سونا در حالت مستی توصیه نمی شود ، زیرا علاوه بر کم آبی شدید ، ممکن است به خود آسیب برسانید یا بسیار بیمار شوید ، زیرا ممکن است در آن زمان کم تر از واکنش های فیزیکی خود آگاه باشید .

آیا می توانید الکل را عرق کنید ؟

پس از مصرف الکل ، کبد الکل ذخیره شده در خون را متابولیزه می کند . سپس کبد برای حل کردن الکل بیش از حد کار می کند ، زیرا مدت زمان بیشتری طول می کشد تا الکل از بدن خارج شود . ذرات حل نشده معمولاً از طریق ادرار ، تنفس و عرق خارج می شوند .

در طول دوره دفع ، عرق بیشتری نسبت به معمول تولید خواهید کرد ، اما این بدان معنا نیست که شما تمام الکل را ” عرق ” می کنید . معمولاً دفع سموم الکل به طور متوسط ​​یک ساعت طول می کشد .

عرق کردن الکل می تواند روند دفع سموم مضر از بدن را تسریع کند ، اما توصیه نمی شود که این روند را تسریع کنید .

در عوض ، باید روی نوشیدن آب بیشتر تمرکز کنید ، که نه تنها به شما کمک می کند تا در کل احساس بهتری داشته باشید ، بلکه راهی مطمئن برای جلوگیری از خماری روز بعد است .

آیا سونا برای خماری خوب است ؟

شما دیشب برای نوشیدن مشروب بیرون رفتید و کمی بیش از حد مصرف کردید – آیا می توان از قدرت سم زدایی جادویی سونا استفاده کرد ؟

در حالی که توصیه نمی شود در زمانی که در خون شما الکل هست از سونا بازدید کنید اما صبح بعد از آن می تواند بسیار راحت آسوده باشید . افزایش گردش خون برای سردرد شما معجزه می کند ، در حالی که جلسه عرق به پاکسازی سموم باقی مانده از بدن شما کمک می کند .

اگر می خواهید با خماری به سونا بروید ، مطمئن شوید که به خوبی هیدراته شده اید ! اگر مطمئن نیستید که آب کافی دارید ، زمان خود را به 15-20 دقیقه محدود کنید .

آیا می توان بعد از استفاده از سونا الکل مصرف کرد ؟

اگر تجربه خوبی از سونا داشته اید ، به احتمال زیاد هنگام خروج از آن دچار کم آبی شده اید ، حتی اگر قبل از سونا در مورد مصرف آب خود کوشا باشید .

حدود 15 دقیقه بعد از سونا نسبت به نوشیدن الکل صبر کنید . قبل از مصرف باید مطمئن شوید که بدن شما بیشتر احساس ” راحتی ” دارد – ضربان قلب شما به حالت عادی بازگشته است و دیگر عرق نمی کنید .

بلافاصله بعد از سونا ، باید یک لیوان دیگر آب ، آب میوه یا حتی یک نوشیدنی ورزشی بنوشید تا به آبرسانی بدن تان کمک کند .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : سونا ، سونا مادون قرمز ، سونا خشک ، سونا سنتی ، حمام بخار ، ماساژ


مطالب مرتبط با موضوع سونا خشک :

WhatsApp us